Reklama

Odkładają decyzję w sprawie odkrywki Złoczew. ''Skomplikowany charakter sprawy''

Opublikowano:
Autor:

Odkładają decyzję w sprawie odkrywki Złoczew. ''Skomplikowany charakter sprawy'' - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska poinformował, że decyzja w sprawie odwołania od udzielania warunków środowiskowych dla koncesji na wydobycie węgla z odkrywki Złoczew została odroczona do 29 maja. Oznacza to, że ewentualne polityczne decyzje w sprawie odkrywki nie zapadną po zbliżających się wielkimi krokami wyborach prezydenckich.

Przypomnijmy, że GDOŚ prowadzi postępowanie odwoławcze od decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi z 2018 roku określającej środowiskowe uwarunkowania wydobycia węgla brunatnego ze złoża Złoczew. Ponad dwa lata temu odwołanie od decyzji RDOŚ złożyła Fundacja Greenpeace.

Jak napisano w opublikowanym dziś zawiadomieniu GDOŚ, przyczyną zwłoki jest „skomplikowany charakter sprawy”.

- W związku z powyższym Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wyznacza nowy termin załatwienia sprawy na dzień 29 maja 2020 roku" – czytamy w zawiadomieniu GDOŚ.

Obecnie wciąż trwa postępowanie w sprawie udzielenia koncesji na wydobycie węgla ze Złoczewa. Wniosek o wydanie koncesji w kwietniu 2019 roku złożyła spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Jednak przesunięcie decyzji GDOŚ w sprawie odwołania oznacza, że ewentualna decyzja o koncesji zostanie podjęta po wyborach prezydenckich.

- Odroczenie decyzji o budowie kopalni Złoczew w czasie, tak aby nie ogłaszać jej w trakcie kampanii wyborczej wyraźnie pokazuje, że szanse na realizację tej inwestycji są nikłe. Już teraz poparcie dla tej inwestycji w regionie jest niskie, nie ma też dla niej uzasadnienia ekonomicznego. Zamiast planów wydobycia węgla brunatnego ze złoża Złoczew powinniśmy rozmawiać o sprawiedliwej transformacji energetycznej - mówi Anna Meres z Greenpeace Polska.

Zupełnie innego zdania są organizacje związkowe z kopalni i elektrowni Bełchatów, które domagają się budowy kopalni w Złoczewie. Nieoficjalnie mówi się, że związkowcy planują zorganizować protesty jeszcze przed wyborami prezydenckimi. Jak podkreślają, budowy odkrywki to walka o miejsca pracy dla tysięcy osób.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE