Reklama

Reklama

Od lutego nowe przepisy. To ostatnia taka niedziela

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Od lutego nowe przepisy. To ostatnia taka niedziela  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od 1 lutego w życie wchodzą nowe przepisy, w których efekcie omijanie zakazu handlu w niedzielę przez duże sieci handlowe nie będzie już takie proste jak dotychczas. Wiele sklepów zapowiada, że po wprowadzeniu nowego prawa, w niedzielę będą zamknięte.

Reklama

Od 2017 roku w Polsce obowiązują przepisy, które ograniczają możliwość handlu w niedzielę. Duże sieci handlowe znalazły jednak sposób, by obejść obowiązujące prawo. W praktyce chodziło o lukę, która pozwalała otwierać się placówką pocztowym również w niedzielę. Tak więc, sklepy takie jak Biedronka, Kaufland czy Lidl zaczęły oferować klientom taką możliwość, przy okazji mogli oni również zrobić tradycyjne zakupy. Listę sklepów w Bełchatowie, które były otwarte mimo zakazu znajdzie w artykule: "Niedzielne zakupy w Bełchatowie..."

Gdy praktyka "na placówkę pocztową" zyskała na popularności, ekipa rządząca zdecydowała się na uszczelnienie przepisów dotyczących zakazu handlu w niedzielę. Nowelizacja zacznie obowiązywać od 1 lutego — zgodnie z jej zapisami, otwarte będą mogły być jedynie te placówki, w których dochody z działalności pocztowej przekroczą 40 proc. ich przychodów. W praktyce wyklucza to możliwość funkcjonowania dużych sklepów, które zarabiają głównie na działalności handlowej.

Rodzi się więc pytanie, gdzie zrobić zakupy w niedzielę niehandlową? Niestety, do dyspozycji klientów zostaną tylko małe sklepy, w których przedsiębiorcy prowadzą handel osobiście — jak chociażby Żabki.

Trzeba zaznaczyć, że w kalendarzu dalej zostanie kilka niedziel, podczas których sklepy będą mogły legalnie się otworzyć. W 2022 roku będzie to:

  • 30 stycznia
  • 10 kwietnia
  • 24 kwietnia
  • 26 czerwca
  • 28 sierpnia
  • 11 grudnia
  • 18 grudnia
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy