Reklama

Reklama

Co dalej z obwodnicą Bełchatowa? Prezydent Czechowska podała nowy termin

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Co dalej z obwodnicą Bełchatowa? Prezydent Czechowska podała nowy termin  - Zdjęcie główne

foto poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Rozpoczęcie budowy obwodnicy wschodniej Bełchatowa rozpocznie się później niż pierwotnie planowano. Miasto przekazało województwu łódzkiemu 2 mln zł na wypłatę odszkodowań za działki przejęte pod inwestycję. Według władz miasta, pierwsza łopata pod budowę obwodnicy powinna zostać wbita na początku 2022 roku.

Reklama

Radni miasta przegłosowali przekazanie 2 mln zł pomocy finansowej dla województwa łódzkiego na wypłatę odszkodowań za grunty nienabyte przez miasto i przejęte pod budowę obwodnicy wschodniej. Skąd taka decyzja? W porozumieniu zawartym w 2016 roku z władzami województwa, które jest inwestorem, magistrat zobowiązał się do poniesienia wszystkich kosztów nabycia nieruchomości przeznaczonych pod budowę obwodnicy.

Okazuje się, że wszystkie grunty wciąż nie zostały nabyte pod inwestycję. Do 2020 roku wykupiono lub zamieniono grunty o pow. 14,7 ha, które są położone na wyznaczonej trasie obwodnicy. Jak informuje miasto do nabycia wciąż pozostało 7,2 ha. Tereny te zostaną teraz przejęte przez inwestora na podstawie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, a ich właściciele otrzymają odszkodowania. Władze województwa przewidują, że będą one wypłacane w latach 2021-2024.

Początkowo miasto wraz z województwem zapowiadały, że budowa obwodnicy wschodniej Bełchatowa miała ruszyć jeszcze w 2021 roku. Inwestycja wciąż jednak jeszcze nie przebrnęła przez wszystkie wymagane procedury administracyjne. W marcu tego roku wojewoda łódzki zwrócił się o ponowne wydanie decyzji środowiskowej. Rozstrzygnięcie RDOŚ w tej sprawie było przekładane już trzykrotnie. Pozytywna decyzja wpłynęła dopiero 30 lipca.

Jak informują służby wojewody, kolejnym etapem postępowania będzie weryfikacja projektu budowlanego pod kątem zgodności z postanowieniem RDOŚ. Dopiero wtedy będzie możliwe wydanie przez wojewodę decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, która otworzy drogę do ogłoszenia przetargu. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi zapewnia, że ten w tym roku na pewno zostanie ogłoszony.

O rozpoczęcie budowy obwodnicy wschodniej podczas ostatniej sesji pytali miejscy radni. Prezydent Czechowska potwierdziła, że wszystko jest już na ostatniej prostej, ale prace rozpoczną się później niż pierwotnie zapowiadano.

- Z informacji, które posiadam, jest przygotowany projekt i wymaga ostatnich decyzji. Prawdopodobnie początek 2022 roku to będzie rozpoczęcie tej inwestycji – powiedziała Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. 

Wschodnia obwodnica Bełchatowa będzie liczyła w sumie 8 kilometrów. Powstanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 484.  Pierwszy etap inwestycji będzie obejmował odcinek od ulicy Świętojańskiej i Radomszczańskiej do ronda na skrzyżowaniu z ulicą Czyżewskiego. Budowa drugiej obwodnicy Bełchatowa i skomunikowanie jej z tzw. małą obwodnicą miasta tj. ulicami Staszica, Armii Krajowej oraz Aleją Wyszyńskiego, poprawi przepustowość komunikacyjną w południowej i wschodniej części Bełchatowa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy