reklama
reklama

Nowy alert dla województwa łódzkiego. Zacznie się już o poranku we wszystkich powiatach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nowy alert dla województwa łódzkiego. Zacznie się już o poranku we wszystkich powiatach - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaInstytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał nowy alert dla mieszkańców województwa łódzkiego. Nad region nadchodzi kolejne niebezpieczne zjawisko. Wszystko zacznie się już o poranku. Podpowiadamy, na co uważać i jak się zabezpieczyć.
reklama

 Nad województwo łódzkie nadchodzi kolejne niebezpieczne zjawisko. W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla wszystkich powiatów. Zacznie się o poranku i potrwa cały dzień.

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem    

Alert pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dotyczy powiatów bełchatowskiego, brzezińskiego, kutnowskiego, łaskiego, łęczyckiego, łowickiego, łódzkiego wschodniego, opoczyńskiego, pabianickiego, pajęczańskiego, piotrkowskiego, poddębickiego, radomszczańskiego, rawskiego, sieradzkiego, skierniewickiego, tomaszowskiego, wieluńskiego, wieruszowskiego, zduńskowolskiego i zgierskiego, a także Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego i Skierniewic.    

reklama

W tych miejscach IMGW prognozuje wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 85 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Alert obowiązuje do godziny 8:00 do 17:00 w poniedziałek, 16 grudnia. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 80 proc.    

Jak zabezpieczyć się przed silnym wiatrem?    

W związku z wydanym ostrzeżeniem mieszkańcy województwa łódzkiego powinni wiedzieć o kilku zasadach, które pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa i zminimalizowanie ryzyka wynikającego z silnego wiatru. Po pierwsze należy pamiętać o usunięciu z balkonów, tarasów i ogrodów luźnych przedmiotów. Doniczki, meble ogrodowe czy dekoracje silny wiatr może i porwać i zniszczyć. Takie przedmioty mogą spowodować również zniszczenia i być niebezpieczne dla osób przebywających na dworze.    

reklama

Jeśli mimo pogody zdecydujemy się wyjść na spacer, należy unikać przebywania w pobliżu drzew. Warto jednak zrezygnować z wychodzenia na zewnątrz w godzinach największego nasilenia wiatru. Uwagę na to powinni zwrócić również właściciele samochodów. Pojazdy warto zaparkować w miejscu, w którym nie będą zagrażać im spadające gałęzie i przewrócone konary drzew.  

Przebywając w domu, warto również pamiętać o zamknięciu okien i drzwi, tak by zapobiec ich uszkodzeniu i samoistnemu otwieraniu. Silny wiatr często wiąże się z zerwaniem linii energetycznych, dlatego w domu powinniśmy mieć latarkę z zapasem energii i naładowany telefon.    

Poproś służby o pomoc    

Gdy warunki pogodowe stają się niebezpieczne straż pożarna oraz służby komunalne zawsze pozostają w gotowości na wypadek zgłoszeń o powalonych drzewach, uszkodzeniach budynków czy innych sytuacjach kryzysowych.    

reklama

Mieszkańcy powinni zgłaszać takie incydenty pod numerami alarmowymi 112 lub 998. Awarie energetyczne można zgłaszać na dedykowane numery infolinii PGE Dystrybucja.    

Warto również śledzić aktualizacje dotyczące pogody oraz potencjalnych utrudnień, które można znaleźć na stronach IMGW, lokalnych portali informacyjnych, a także poprzez Alert RCB, który na bieżąco wysyła powiadomienia SMS, gdy zagrożenie staje się poważne. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama