reklama
reklama

Nowy alert dla województwa łódzkiego. Uwaga na to, co spadnie z nieba

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nowy alert dla województwa łódzkiego. Uwaga na to, co spadnie z nieba - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaRządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało nowy alert dotyczący województwa łódzkiego. Wszystko zacznie się już jutro i potrwa aż do października. W tym czasie mieszkańcy powinni szczególnie uważać na swoje zwierzęta.
reklama

Mieszkańcy województwa łódzkiego otrzymują wiadomości z nowym alertem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Komunikat dotyczy planowanej akcji zrzucania szczepionek przeciwko wściekliźnie dla lisów.

Kiedy będzie zrzucana szczepionka na wściekliznę?

Działania będą prowadzone na terenie całego województwa łódzkiego, a także w świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim i rozpoczną się już w czwartek, 19 września i potrwają aż do piątku, 4 października.

W tym czasie mieszkańcy nie powinni dotykać szczepionek. Szczególną uwagę powinni również zwrócić na zwierzęta domowe. Zjedzenie takich substancji może być niebezpieczne dla ich zdrowia, a nawet życia. Co ważne, mieszkańcy szczególną uwagę na zwierzęta powinni zwracać w okresie szczepienia, a także 14 dni po zakończeniu akcji. W tym czasie nie należy wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu.

reklama

Czym jest wścieklizna?

Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, wścieklizna jest zakaźną chorobą wirusową, dotykająca centralny układ nerwowy, na który wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków. Zaliczają się do nich również ludzie

- Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury. Przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie) – informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

reklama

Wścieklizną można zakazić się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową np. w sytuacji pogryzienia. Okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy.

Czy szczepionka na lisy może być niebezpieczna?

Szczepionki na wściekliznę stosowane w programach dla dzikich zwierząt, takich jak lisy, to najczęściej doustne preparaty w postaci przynęt, które zawierają aluminiowo-plastikowy blister wypełniony płynem z osłabionym wirusem wścieklizny. Są atrakcyjne zapachowo, dlatego mogą zainteresować psy i inne zwierzęta domowe. Mimo że są one bezpieczne dla dzikich zwierząt, mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt domowych i ludzi, szczególnie jeśli zostaną spożyte w niewłaściwy sposób.

reklama

Zagrożenie jest spowodowane przez kilka czynników. W szczepionkach znajduje się osłabiony wirus wścieklizny, który może wywołać reakcje u zwierząt domowych, zwłaszcza jeśli mają osłabiony układ odpornościowy. Niebezpieczne mogą być również inne składniki przynęty tj. konserwanty i nośniki.

Zagrożenie może powodować kontakt szczepionki z ranami, ustami lub oczami. W ten sposób substancje i osłabione wirusy mogą przedostać się do organizmu.

Co zrobić, jeśli pies zje szczepionkę na wściekliznę?

Jeśli pies lub kot zje taką szczepionkę, przede wszystkim należy zachować spokój. Większość takich przypadków nie prowadzi do powikłań i poważnych konsekwencji. Sprawę należy jednak zgłosić służbom.

reklama

- Należy bezwzględnie unikać kontaktu ze szczepionką przeznaczoną dla lisów oraz uniemożliwić taki kontakt zwierzętom domowym. Osoba, która miała styczność ze szczepionką, powinna zgłosić się do lekarza medycyny, natomiast kontakt zwierzęcia domowego należy zgłosić lekarzowi weterynarii – informuje Główny Inspektorat Weterynarii.

W takiej sytuacji należy również monitorować zwierzę pod kątem objawów takich jak wymioty, biegunka, ospałość lub nadpobudliwość, które mogą wskazywać na reakcję na spożycie przynęty. Kontakt zwierzęcia ze szczepionką możemy zgłosić również do służb sanitarnych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama