Reklama

Reklama

Nowe zasady w sklepach i godziny ''tylko dla seniorów". Rząd wprowadza większy rygor

Opublikowano: wt, 31 mar 2020 11:20
Autor:

Nowe zasady w sklepach i godziny ''tylko dla seniorów". Rząd wprowadza większy rygor - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego już za nami. W jej trakcie przedstawiono nowe obostrzenia, które mają pomóc w walce z koronawirusem.

Reklama

- Chcemy ograniczać to co się wydarzyło w Europie Zachodniej. Stajemy przed dramatycznym wyborem. Zasady izolacji i kwarantanny to ograniczają, ale to nie wystarczy. Dziś zaprezentujemy nowe obostrzenia. Musimy ograniczać dystans społeczny - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że najważniejsza jest zasada zachowania dystansu od siebie.

- Wprowadzamy nowe obostrzenia. To 2 metry odległości między sobą. Osoby niepełnoletnie mogą przebywać tylko z osobą dorosłą w przestrzeni publicznej. Ograniczamy dostęp do parków i plaż i innych przestrzeń publicznych - mówił premier.

- Obecnie codziennie mamy 200-250 nowych zakażeń. Wszystkie modele dotyczące przebiegu epidemii mówią o podwajaniu co kilka dni tych przyrostów. Musimy ograniczyć nasze kontakty, żeby ograniczyć przyrosty, ale nie o 50 proc. tylko o 80-90 proc. - mówi minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie (od 1.04.2020 r.)

Sklepy i punkty usługowe – 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia

Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3.

PRZYKŁAD To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.

PRZYKŁAD Jeśli w banku są 3 stanowiska obsługi, to w jednym momencie na terenie banku może przebywać 9 osób.

Ważne! Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.

Targowisko – 3 klientów na 1 punkt handlowy

Podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.

PRZYKŁAD Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.

Placówki pocztowe – 2 osoby na 1 okienko pocztowe

Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.

PRZYKŁAD Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.

Ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych i nowe obowiązki dla wszystkich sklepów

W weekendy, wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.

Natomiast wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa:

od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach,

W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe

Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.

Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.

Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie (1.04.2020 r.)

Rozszerzamy listę osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020.

PRZYKŁAD Jeśli więc jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu:

powrotu z zagranicy

kontaktu z zarażonym

– Ty również będziesz musiał ją odbyć.

Zawieszenie rehabilitacji i zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich

Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.

Zawieszamy również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.

Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

W mocy nadal jednak pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

Dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.

Wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.

Załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich

Wprowadzamy także do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.

Z tego też powodu ograniczamy możliwość korzystania z rowerów miejskich.

2 metry – minimalna odległość między pieszymi

Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.

Wyłączeni z tego obowiązku będą:

Rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

Urzędy na pracy zdalnej

Instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków.

Limit pasażerów również w pojazdach 9+ (od 2.04.2020 r.)

W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Rozszerzamy ten wymóg także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników.

PRZYKŁAD Jeśli w busie jest 20 miejsc, to na pokład pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób.

Ważne! Ograniczenie wejdzie w życie w czwartek, 2 kwietnia 2020 roku i nie dotyczy samochodów osobowych.

Miejsca pracy – dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników (od 2.04.2020 r.)

Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak:

Stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.

Pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Ważne! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (65)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  ebek

  Nie ma to jak w kryzysie, tworzyć jeszcze grupę uprzywilejowaną. A czy te dziadki, mają zakaz łażenia po sklepach w pozostałych godzinach? Bo widzę że łażą po nich całe dnie. A ty kur... sterczysz w kolejce do kolejki do kasy. Co jeszcze nasz wspaniały rząd wymyśli???

 • 2 lata temu | ocena +1 / -1

  Jadwiga

  Wie ktoś ile osób jednocześnie może przebywać w sklepie google play?Czy maseczki są tam wymagane?

 • 2 lata temu | ocena +8 / -8

  ********

  Jesteście ************ mieszkam ZYJE caly czas 24 h z rodzina zona dzieckiem w mieszkaniou w bloku ale zeby dojsc na parkingu do samochodu musze zone zostawic 2 metry za soba bo mandat m iwpierodilicie 30 tysiecy pozniej w aucie juz nzowu ona idzieko beda siedziec ob0k mnie blizej niz METR jak wyjkdziemy z zauta mamy znow stac 2 metry obok siebie J... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +4 / -4

   ***********

   jak ***** POlicjant mi wyskoczy z radiowoza gdzier siedzial obok innego policjanta blizej niz metr to niech sei ode nie ********** na 4 metry i niech nie podchodzi haha ******* prawo

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  Senior Siarra

  Czy kryształowy Banaś również wprowadzi godziny tylko dla seniorów?

 • 2 lata temu | ocena +6 / -6

  Abc

  I na pewnie od rana kolejki młodszych niż 65lat się wszędzie ustawią. Niby słyszeli, niby wiedzą, ale nie zrozumieli i pójdą do sklepu, a do tego będą zdziwieni ibędą sie awanturować

 • 2 lata temu | ocena +10 / -10

  Kasjerka A.

  Już widzę jak ochrona w sklepach liczy osoby wchodzące do sklepu...yhhmm.. taaa..A z resztą często jest jedną osoba w ochronie postawiona w dużym markecie na wejściu. Według mnie jest to nie do ogarnięcia.. LUDZIE OPANUJCIE SIE!! Codziennie na zakupach te same twarze i branie czego kolwiek żeby tylko być w sklepie. Dotykania wszystkiego..A później ... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +6 / -6

   Ochrona

   Widać, że średnio rozgarnięta jesteś. Przecież nie będą chodzić po sklepie i zapisywać ilu jest klientów. Wpuszczasz na start 3 razy tyle klientów ile jest kas i gdy jeden klient konczy zakupy wpuszczasz następnego. Takie to skomplikowane?

 • 2 lata temu | ocena +2 / -2

  polak

  jak się zarejestrować Urzędzie Pracy?

 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  migo

  Pytam się jak leczyć grypę lub podejrzenie.Czyżby już grypy nie było

  • 2 lata temu | ocena +7 / -7

   Stop pisiorom

   Zachciało się w Polsce pisorów to teraz mamy!

  • 2 lata temu | ocena +5 / -5

   ministerstwo śledzia i wutki

   Nie.Teraz tylko konowirus.Na resztę zdychamy jako objawy współistniejące.

 • 2 lata temu | ocena +10 / -10

  michail kvietniov

  mnie to nieinteresuje ja robie co chce bede wychodzil na dwur i naklejal wlepki antify

 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  Emeryt

  To niech wprowadzą stan wojenny a nie tylko zakazy i nakazy.Ja jutro specjalnie będę chodził po mieście jak posr....Do sklepu pójdę po 13.Bede kichał,smarkał pluł i co tylko.

  • 2 lata temu | ocena +4 / -4

   emeryt

   Przepraszam wszystkich za wpis.Byłem pijany.Zdenerwowałem sie na kolejne ograniczenia.

  • 2 lata temu | ocena +5 / -5

   Teresa

   Do emeryt :Proszę zidentyfikować tego gościa i zebrać go na pewien oddział żeby nie zagrażał innym. To przerażające co pisze, takiego jednego co tak robił w Anglii wsadzili za terroryzm... więc się gościu zastanów bo nie jesteś bezkarny...

  • 2 lata temu | ocena +5 / -5

   Abc

   Emeryt poczytaj i zglos sie sam lepiej https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/dolnoslaskie-napisal-w-internecie-ze-bedzie-zarazal-koronawirusem-stanie-przed-sadem,166766.html

  • 2 lata temu | ocena +7 / -7

   Aaa

   Już taki jak ty wczoraj straszył, że bedzie zarażał służby mu zrobiły wjazd na chatę 10000 na dzień dobry do zapłaty i do 8 lat mu grozi na dołku czeka. Więc się człowieku trochę zreflektuj bo anonimowy nie jesteś. Uważam, że powinieneś sam się zgłosić i wytłumaczyć na policji z tego wpisu zanim ci złożą wizytę, a raczej masz to pewne bo mam nadzie... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +13 / -13

   EBE

   To jest niebezpieczny człowiek, wpis powinien być zgłoszony

  • 2 lata temu | ocena +17 / -17

   Motyl

   Mam nadzieję że wlepią Ci mandat w wysokości 30 tys zł. Wtedy na pewno będziesz mieć powody do smarkania , kichania i ...

  • 2 lata temu | ocena +4 / -4

   Idiot

   Zesraj się jeszcze pod siebie

  • 2 lata temu | ocena +5 / -5

   Django

   Już jedna tak zrobiła. https://www.tvp.info/47289601/wirus-glupoty-kichajaca-zniszczyla-zywnosc-warta-majatek

  • 2 lata temu | ocena +14 / -14

   Ada

   To jest sprawa dla policji REDAKCJO! Ten człowiek publicznie grozi!

 • 2 lata temu | ocena +7 / -7

  GL & HF

  Świetny pomysł. Spędzić wszystkich emerytów o jednej godzinie, żeby się szybciej pozarażali.

  • 2 lata temu | ocena +3 / -3

   operator266

   Bedzie łatwiej na stara wojskowego załadować

 • 2 lata temu | ocena +6 / -6

  diagnosta

  A co z przeglądami samochodów na SKP? Kto ma wjeżdżać, kto dezynfekować kierownicę, wnętrze samochodu, kasę? Jak zmusić właściciela SKP do zaopatrzenia Diagnosty w rękawiczki, płyny do dezynfekcji, kombinezon, okulary gdy liczy się tylko przerób? A może zgodnie z sugestiami właściciela nie sprawdzać tylko podbijać DR?

 • 2 lata temu | ocena +2 / -2

  Hahaha

  Ale curwa kyrk

  • 2 lata temu | ocena +4 / -4

   Chachacha

   He he hehehe

 • 2 lata temu | ocena +8 / -8

  Ja

  Jak mamy uprawiać seks z żoną żeby zachować odstęp? Przez wideo kamerkę?

  • 2 lata temu | ocena +8 / -8

   Aba

   Zamierzasz się bzyk.ać z żoną na ulicy?O.o Wyraźnie jest napisane, że odstęp ma być zachowany, gdy przebywamy na dworze.

  • 2 lata temu | ocena +4 / -4

   Dr Abina

   Potrzebujesz dwóch kamerek, niekoniecznie wideo, mogą być audio.

 • 2 lata temu | ocena +2 / -2

  abc

  Robi sie coraz ciekawiej czekam co bedzie za dwa tygodnie

 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  Owow

  Niedługo to się wysrać nie będzie można. ????????????

  • 2 lata temu | ocena +12 / -12

   Aba

   Myślę, że nikogo z rządzących, ani obywateli Kraju nie interesuje Twoje sranie. Ww. obostrzenia mają na celu utrzymanie przy zdrowiu i życiu jak największej liczby ludzi. Chodzi tu też o Twoje życie głuptasku. Więc skończ prawić "mądrości" i zastosuj się do wytycznych. Dla dobra swojego i innych :)

 • 2 lata temu | ocena +6 / -6

  michail kvietniov

  Jestem gupi

  • 2 lata temu | ocena +3 / -3

   michail kvietniov

   podruba faszysci niepokonacie mnie

 • 2 lata temu | ocena +17 / -17

  Porażka

  Podziękujmy tym co nie pezestrzegali kwarantanny i spacerki sobie robili.

  • 2 lata temu | ocena +11 / -11

   Kitty

   Podziękuj rządowi za sprowadzenie 41 tys. osób w ramach LotuDoDomu z terenów gdzie wirus szaleje. A także za to że do dziś jeżeli jedna osoba w rodzinie była chora to reszta nie była poddana kwarantannie

  • 2 lata temu | ocena +5 / -5

   onselo

   I nadal coraz więcej cymbałów chodzi po marketach i nie tylko.

 • 2 lata temu | ocena +8 / -8

  ale beka

  2metry,5kas 1stoisko trzy osoby 10-12 zakupy przez starszych...Jprd ...wirus pewnie umie liczyć i się dostosuję do wytycznych.Oni są jacyś p....?

 • 2 lata temu | ocena +7 / -7

  Kto rządzi tym krajem?!!

  Pracuje i żona na codzień wozi mnie do pracy ponieważ nie posiadam prawa jazdy. I czy w zaistniałej sytuacji musimy zaopatrzyć się w przyczepke samochodową żeby zachować odstęp 2m

  • 2 lata temu | ocena +2 / -2

   szukam słomy

   Żona za kierownicą ty w bagażniku, chyba że mota fiata małego to musita wziunść pożyczkę na dużego.

  • 2 lata temu | ocena +8 / -8

   Beton

   Tak, musita się zaopatrzyć w przyczepkę dla kunia

  • 2 lata temu | ocena +8 / -8

   Sandra

   Nie wstyd Ci? Za co Ci prawko zabrali?

   • 2 lata temu | ocena +7 / -7

    michaił kvietnikov

    Za wutke i dopalacze pewnie.

   • 2 lata temu | ocena +1 / -1

    Kto rządzi tym krajem?!!

    Nie miałem przyjemności wogole zrobienia a ty trzymaj się 2m od mojego zapytania

  • 2 lata temu | ocena +4 / -4

   Buchachacha

   O kuła to prawie jak Seksmisja , lejców nawet na osobówki nie zrobiłeś czy ci po pijaku kwity misiaczki zabrały , to żeby cię żona do pracy musiała woźć , to jej bardzo współczuję takiego męża....

  • 2 lata temu | ocena +2 / -2

   1

   Nie dotyczy rodzin!!!

  • 2 lata temu | ocena +4 / -4

   M

   Nie dotyczy aut czytać ze zrozumieniem

 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  q

  skłóconymi podejrzliwhmi wobdc siebie łatwiej się rządzi i manipuluje.

 • 2 lata temu | ocena +5 / -5

  pytajnik

  Jak w takim razie będą wyglądały opłaty salonów fryzjerskich/kosmetycznych/tatuaży? I innych na własnej działalności, będą zwolnieni z Zusu, opłacania księgowej, z opłat za wynajmowane lokale?

 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  Kumaty kumacz

  Tylko PiS i Andrzej duda !!! Szk

 • 2 lata temu | ocena +19 / -19

  Mirek

  Pracuje w elektrowni, jest nas 21 w brygadzie plus mistrz. Codzienni się z sobą spotykamy czy chcemy czy nie, tak wiec jeśli któryś z nas będzie zainfekowany to pozostali w dużym prawdopodobieństwie też ? Chodzimy pracować do innych wydziałów i brygad ! A powinna być izolacja i zakoszarowanie. Zarząd spółki się ocknie jak będzie już zbyt późno ! A... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +2 / -2

   Kitty

   Rozumiem, że osobiście zgłosisz się do bycia zakoszarowanym, razem z 16 osobami, które to polubiły? A nie liczył, że zakoszaruje się ktoś inny?

 • 2 lata temu | ocena +9 / -9

  Od-do

  Jarek bez ochroniarzy ?

 • 2 lata temu | ocena +5 / -5

  Terry

  A czekających pod sklepem na swoją kolejkę tłumy.

  • 2 lata temu | ocena +3 / -3

   tik tok

   będzie można bawić się np. w głuchy telefon, pomidor... rząd zaleca takie formy e-sportu!

  • 2 lata temu | ocena +3 / -3

   bankier

   w odległości 2 metrów od siebie

 • 2 lata temu | ocena +5 / -5

  Hell

  Czyli samochodem osobowym do pracy mogę jechać w 5 osób?

  • 2 lata temu | ocena +2 / -2

   premier

   Nie! Co drugie miejsce ma być wolne!

 • 2 lata temu | ocena +23 / -23

  ktossssssssssssss

  Taki absurd mógł wymyślić tylko Pis. Na dworze 2m odstępu nawet w przypadku rodziny. A w domu już można robić co się chce. Bardziej niż koronowirusa, boję się głupoty rządzących. Brrr

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

   koniuszy

   Nie dotyczy kunia

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

   1

   Nie dotyczy rodzin!!!!

   • 2 lata temu | ocena +5 / -5

    2

    Teraz już częściowo dotyczy. Blisko można iść tylko z dzieckiem do 13 roku życia lub osoba niepełnosprawną.