Reklama

Nowe uprawnienia strażników miejskich stały się faktem. Za co mogą wystawić mandat?

Opublikowano:
Autor:

Nowe uprawnienia strażników miejskich stały się faktem. Za co mogą wystawić mandat? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Weszła w życie nowelizacja rozporządzenia MSWiA w sprawie rozszerzenia katalogu wykroczeń, za które mandaty może nakładać straż miejska lub gminna. Od 4 września municypalni mają prawo wystawić mandat do 500 zł na osoby niesegregujące odpady lub niepłacące za śmieci.

Projekt nowelizacji został przygotowany w czerwcu przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ma być swoistym straszakiem na osoby, które nie stosują się do obowiązujących przepisów dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi. Do tej pory, w takiej sytuacji strażnicy miejscy mogli co najwyżej dać takiej osobie pouczenie. Od 4 września sprawy mają się zgoła inaczej.

Mieszkaniec ma obowiązek złożyć do urzędu miasta lub gminy deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu mandat w wysokości do 500 zł. Takiej samej kary może się spodziewać mieszkaniec, który podał w deklaracji zaniżoną liczbę lokatorów.

To jednak nie wszystko. Osobnym wykroczeniem jest nieposiadanie kompostownika przydomowego lub niekompostowanie w nim bioodpadów, wbrew deklaracji złożonej do urzędu gminy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE