reklama
reklama

Niesamowite zjawisko na niebie. Nadchodzi okres najlepszej widoczności!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Źródło: Z głową w gwiazdach

Niesamowite zjawisko na niebie. Nadchodzi okres najlepszej widoczności! - Zdjęcie główne

foto Źródło: Z głową w gwiazdach

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaPo spektakularnym tygodniu z kometą C/2023 A3 nadchodzi kolejna okazja do jej obserwacji. Choć kometa oddala się od Ziemi i jej jasność spada, to najbliższe dni, wolne od blasku Księżyca, będą idealnym czasem na jej wypatrywanie. Dowiedz się, kiedy i gdzie najlepiej ją zobaczyć w najbliższych dniach.
reklama

Blask Księżyca utrudniał obserwacje

W poprzednim tygodniu wielu miłośników astronomii miało problem z dostrzeżeniem komety gołym okiem, co było spowodowane silnym blaskiem Księżyca. Wprawieni obserwatorzy nie mieli problemu z obserwacją zjawiska, jednak Ci z mniejszym doświadczeniem przyznawali, że warkocz komety zlewał się z jasnym niebem, przez co dostrzeżenie komety sprawiało kłopoty.

Na szczęście teraz sytuacja ulegnie poprawie, a warunki do obserwacji będą znacznie lepsze.

Doskonałe warunki od poniedziałku

Od poniedziałkowego wieczoru kometa widoczna jest na ciemniejącym niebie jeszcze przed wschodem Księżyca. Około godziny 19:00, czyli 1,5 godziny po zachodzie Słońca, można ją było obserwować w centralnej Polsce, a Księżyc pojawił się dopiero pół godziny później, około 19:30.

reklama

To jednak nie koniec okazji do podziwiania nieba. Z każdym kolejnym dniem wschód Srebrnego Globu będzie się opóźniał o całą godzinę, co wydłuży czas, w którym kometa jest widoczna bez jego zakłóceń.

Najlepsze warunki w środę

W środę 23 października kometa będzie widoczna od godziny 19:00 do jej zachodu o 21:40 – cały ten czas bez negatywnego wpływu blasku Księżyca. To doskonała okazja, by udać się w miejsca z ciemnym niebem, z dala od miejskich świateł, gdzie kometa będzie prezentować się w pełnej krasie.

Jak i gdzie szukać komety?

Kometa C/2023 A3 znajdzie się na tle konstelacji Wężownika, nad południowo-zachodnim horyzontem. Około godziny 19:00 będzie na wysokości 25° nad linią widnokręgu. Jeśli trudno będzie ją dostrzec gołym okiem, spróbujcie zrobić kilkusekundowe zdjęcie smartfonem w trybie nocnym. Takie zdjęcia wielokrotnie ułatwiały lokalizację komety w ubiegłym tygodniu.

reklama

Taka okazja może się nie powtórzyć przez wiele lat – ostatnia kometa tej jasności była widoczna w 2020 roku. Nie przegapcie więc nadchodzących nocy, zaproście bliskich i wspólnie podziwiajcie to astronomiczne zjawisko!

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) – co warto wiedzieć?

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) została odkryta 9 stycznia 2023 roku przez Obserwatorium Astronomiczne Zijinshan w Chinach. Później jej obserwacje potwierdzili naukowcy z programu ATLAS (Asteroid Terrestrial-Impact Last Alert System), którego celem jest wykrywanie potencjalnie niebezpiecznych planetoid. Kometa zyskała swoją nazwę dzięki tym dwóm obserwatoriom i stała się przedmiotem zainteresowania astronomów na całym świecie.

reklama

Wspomnienie komety Hale’a-Boppa

Ostatni raz podobne zjawisko miało miejsce pod koniec XX wieku, kiedy to mogliśmy podziwiać kometę Hale’a-Boppa. Była ona widoczna na nocnym niebie przez niemal półtora roku, stając się jednym z najjaśniejszych i najbardziej spektakularnych obiektów astronomicznych tamtej dekady. Przelot komety Hale’a-Boppa stał się kultowym wydarzeniem dla miłośników astronomii, pozostawiając niezapomniane wspomnienia w pamięci obserwatorów na całym świecie.

 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu trybunalski.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama