Reklama

Reklama

Oddali hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Złożyli kwiaty w kościele [FOTO]

Opublikowano: pon, 4 kwi 2022 11:02
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dokładnie 82 lata temu doszło do Zbrodni Katyńskiej, podczas której wymordowano tysiące polskich oficerów, policjantów, urzędników, a także elitę intelektualną kraju. W kościele na Binkowie odbyła się uroczysta msza święta w intencji ofiar, po której złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą te wydarzenia.

Reklama

W niedzielę 3 kwietnia, w parafii pw. Miłosierdzia Bożego na os. Binków odbyły się obchody 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W kościele zebrali się przedstawiciele władz miasta, powiatu, parlamentarzyści, a także mieszkańcy. Hołd ofiarom Zbrodni Katyński oddały również delegacje bełchatowskich szkół i stowarzyszeń.

Uroczyste obchody rozpoczął występ, który przygotowali uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 im. Gen. Ludwika Czyżewskiego w Bełchatowie. Młodzieży wprowadziła zebranych w uroczysty nastrój oraz podkreśliła podniosłą atmosferę wydarzenia.

Później odbyła się msza święta, odprawiona w intencji poległych, po której nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary sowieckiej zbrodni.

Dokładnie 82 lata temu, 3 kwietnia 1940 roku, NKWD dopuściło się jednej z najokrutniejszych zbrodni wojennych. Tego dnia rozpoczęto akcję likwidacji sowieckich obozów specjalnych w  Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Jeńców mordowano strzałem w tył głowy i grzebano w zbiorowych mogiłach w Katyniu.

Zamordowanych w ten sposób zostało blisko 22 tysięcy osób. Ofiarami byli głównie oficerowie Wojska Polskiego i policji, urzędnicy, przedstawiciele elity intelektualnej i kulturowej.

Sprawa „katyńska” była przez cały okres istnienia ZSRR jedną z najściślej strzeżonych tajemnic Kremla.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy