Reklama

Reklama

Ministerstwo przedstawiło nowe wzory dowodów osobistych. Zobacz, jak będą wyglądały

Opublikowano: wt, 13 kwi 2021 07:59
Autor:

Ministerstwo przedstawiło nowe wzory dowodów osobistych. Zobacz, jak będą wyglądały - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Nowe wzory dowodów osobistych, w których znajdzie się m.in. podpis posiadacza i flaga UE z oznaczeniem państwa, przedstawiono na wideokonferencji wiceszefa MSWiA Pawła Szefernakera i ministra Marka Zagórskiego. W warstwie elektronicznej dokumentu od 2 sierpnia znajdą się odciski palców.

Reklama

W poniedziałek na wideokonferencji wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker oraz pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Marek Zagórski przedstawili szczegóły rozwiązań ujętych w projekcie nowelizacji ustawy o dowodach osobistych, która dostosowuje przepisy do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE.

Regulacja, zgodnie z unijnym rozporządzeniem w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych, zakłada m.in. wprowadzenie do nich drugiej cechy biometrycznej, tj. odcisków palców, które odwzorowywane będą w urzędzie, tak jak dzieje się to obecnie podczas wydawania paszportów.

Rozporządzenie, jak wyjaśnił Szefernaker, wymaga także dostosowania warstwy graficznej dowodu do wytycznych Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Projekt nowych wzorów dokumentów na wideokonferencji zaprezentował Mariusz Kujawski, przewodniczący zespołu roboczego MSWiA.

W nowym dowodzie, jak mówił, można zauważyć kilka zmian. To m.in. dodanie oznaczenia państwa (PL) na tle flagi UE w prawym górnym rogu, przesunięcie z tego powodu oznaczenia informującego, że dokument posiada chip, a także umieszczenie pola na podpis posiadacza u dołu dokumentu. Na rewersie natomiast zmieniono napis "Numer dowodu osobistego" na "Seria i numer dokumentu".

Według projektu, nowe dowody w Polsce będą wydawane od 2 sierpnia. Szefernaker podkreślał przy tym, że nie będzie przymusu wymiany dowodów. Od 2 sierpnia będą one wydawane tym, których dokument utracił ważność, czy też tym, którzy ukończyli 18 lat i nie mają jeszcze dowodu. Według Zagórskiego, ważność aktualnego dokumentu utraci w tym roku ok. 1,5 mln Polaków, a 18 lat skończy 360 tysięcy osób.

Zagórski zaznaczył, że po dwóch latach, odkąd wydawane są dowody z warstwą elektroniczną, taki dokument posiada ok. 5 mln obywateli. Drugi etap tych zmian, jak ocenił, ma "słodko-gorzki smak".

Z jednej strony dowód będzie bezpieczniejszy i będzie dawał więcej możliwości, ale z drugiej – jak podkreślił Zagórski – formuła i rodzaj zabezpieczeń dokumentu nie będą pozwalały na składanie wniosków online. Minister zaznaczył, że trwają prace nad rozwiązaniem, aby taki wniosek mogła złożyć jednak osoba, która już raz wyrobiła dowód w tej formule. "Ale to jeszcze przed nami" – zastrzegł.

Dla osób, które faktycznie nie mogą udać się do urzędu gminy, nowe regulacje przewidują możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników. Dopytywany o szczegóły Szefernaker zaznaczył, że takie stacje znajdą się na terenie każdego powiatu. Rozwiązanie ma być gotowe na sierpień tego roku i niedługo będzie testowane przez samorządy.

Taka osoba będzie mogła zgłosić potrzebę wyrobienia dowodu w mieście powiatowym. "Urzędnik przyjedzie do niej z komputerem i zestawem, który pozwoli na zdjęcie odcisków palców" – wyjaśnił wiceminister.

W lutym projekt nowelizacji ustawy o dowodach został przyjęty przez rząd, a we wtorek odbędzie się jego pierwsze czytanie na sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Wiceszef MSWiA poinformował, że spotkał się już z prezydium komisji i uznało ono, że projekt ustawy nie budzi kontrowersji. "Myślę, że z drobnymi poprawkami będzie ona rozpatrywana na tym posiedzeniu Sejmu" – zaznaczył.

Szefernaker wskazał, że równolegle do prac legislacyjnych trwają też prace techniczne. "W tej chwili jesteśmy na etapie testów integracyjnych" – dodał. Według ministra Zagórskiego prace idą spokojnie.

Dowody osobiste nadal będą wydawane na 5 (dla osób niepełnoletnich) i 10 lat. Jak zauważył Zagórski, wszyscy obywatele dowód z warstwą elektroniczną uzupełnioną o drugą cechę biometryczną powinni mieć w 2031 roku.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (10)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  Monika.

  Cześć kochani. Mam na imię Monika, i nie jestem tutaj bez powodu. Jestem miłą kobietą po przejściach, i moje potrzeby coraz częściej biorą nade mną górę. Jestem tutaj, ponieważ chciałabym poznać tutaj Pana z podobnym problemem, dla którego seks nie jest tematem tabu. Jestem zadbaną, pełną energii dziewczyną, szukam kogoś w wieku od 18 do 50 lat. Wymagam oczywiście dyskrecji. Kontakt jak i moje zdjęcia możecie zobaczyć na : panieonline.pl/monika

 • 6 miesięcy temu | ocena +3 / -2

  ahahhahahaa

  taki **** wymieniłem dowód w grudniu 2020 roku i preZ 10 lat mowie wam hwdp i nie nosze maseczek

  • 6 miesięcy temu | ocena +4 / -2

   Ty akurat możesz

   Zgodnie z obostrzeniami: osoby umysłowo chore nie muszą nosić maseczek

 • 6 miesięcy temu | ocena +5 / -4

  Jojo

  To już nie Polska tylko kolonia UE

 • 6 miesięcy temu | ocena +1 / -2

  buhhhaaa buhhhaaa buhhhaaa

  BUHHHAAA buhhhaaa buhhhaaa

 • 6 miesięcy temu | ocena +1 / -0

  Wstyd

  Zamiast flagi Unii Europejskiej powinna być flaga Maryjna - królowej Polski

 • 6 miesięcy temu | ocena +5 / -4

  Anonimowy

  Odciski palców nie wyrobie takiego dowodu osobistego państwo totalitarne inwigiluje zastrasza i prześladuje podatkami.

  • 6 miesięcy temu | ocena +3 / -4

   XCC

   Zamieszkaj w lesie - zbieraj jagody i poluj na turkucia podjadka. Nikt nie będzie żądał od Ciebie dowodu

   • 6 miesięcy temu | ocena +2 / -1

    srovid

    debil na 100% smieci wyrzucasz w maseczce co za **** buashahahahahaaaa

   • 6 miesięcy temu | ocena +3 / -1

    tryrty

    Jeśli myślisz, że od tak możesz po prostu zamieszkać sobie w lesie to się grubo mylisz.