Reklama

Mieszkańcy mają blisko 3 miliony długu. PGM proponuje rozwiązanie

Opublikowano:
Autor:

Mieszkańcy mają blisko 3 miliony długu. PGM proponuje rozwiązanie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Blisko 3 miliony złotych – na tak bajońską kwotę są zadłużeni mieszkańcy, którzy zalegają z czynszem na rzecz bełchatowskiego PGMu. Spółka, która próbuje odzyskać pieniądze, w lipcu 2017 roku uruchomiła program dzięki któremu dłużnicy mogą odpracować swój dług.

Idea nie jest nowa, i z powodzeniem sprawdza się w innych miastach. Program jest skierowany do lokatorów, których zadłużenie nie przekracza 15 tys. złotych. Co równie ważne odpracować można tylko zaległości, a bieżące opłaty (co najmniej od dwóch miesięcy przed złożeniem wniosku) muszą być dokonywane terminowo i w całości.

Jak podkreślają pracownicy PGMu, pracy nie zabraknie dla nikogo. Spółka oprócz zarządzania wspólnotami mieszkaniowym, prowadzi bowiem szereg innych działań komunalnych na terenie całego miasta. Odśnieżanie chodników zimą, latem koszenie i pielenie, sprzątanie klatek schodowych, jednym słowem praca jest i będzie o każdej porze roku.

PGM stawia jednak kilka wymagań, poza kwotą zadłużenia pod uwagę brana jest też sytuacja materialna dłużnika.

- Jako kryterium dochodowe przyjmowane są zasady obowiązujące w ustawie o dodatkach mieszkaniowych. Średni dochód na jednego członka rodziny w okresie 3 m-cy poprzedzających datę zgłoszenia nie może przekraczać 175 procent najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym (tj. 1925 zł) i 125 procent tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym (tj. 1375 zł) – informują miejscy urzędnicy

O zakwalifikowaniu do programu zdecyduje specjalnie powołana Komisja, która wypracowaną propozycję przedłoży zarządowi spółki. Szczegółowe informacje na temat programu można uzyskać pod nr telefonu nr (0-44) 632-37-73, wew. 746.

- Z możliwości spłaty zadłużenia nie mogą skorzystać osoby, wobec których trwa postępowanie sądowe o wydanie nakazu zapłaty lub eksmisję, do czasu prawomocnego zakończenia postępowania oraz osoby wobec których egzekucja komornicza jest skuteczna – dodają pracownicy PGMu.

Osoby zainteresowane odpracowaniem swojego zadłużenia mogą zgłaszać się do siedziby głównej PGM przy ul. Czyżewskiego 7, pokój nr 6 lub do poszczególnych Rejonów Obsługi Mieszkańców. Wraz z podaniem o odpracowanie zadłużenia dłużnik zobowiązany jest do złożenia oświadczenia o dochodach.

PGM umożliwia spłatę zadłużenia w formie świadczenia rzeczowego:

  • dłużnikom,którzy są Najemcą lokalu mieszkalnego w zasobie zarządzanym lub administrowanym przez PGM Spółka z o. o.,
  • dłużnikom którzy są użytkownikiem lokalu mieszkalnego zarządzanym lub administrowanym przez PGM Spółka nie mającym tytułu prawnego do tego lokalu i jest obowiązany wnosić odszkodowanie za bezumowne jego zajmowanie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE