Reklama

Miasto wyremontowało kamienice za ponad 6 mln zł. Zobacz, jak wyglądają na zewnątrz i w środku [FOTO]

Opublikowano: wt, 11 sie 2020 12:05
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zakończyła się rewitalizacja „Kamienic Tkaczy” w Bełchatowie. Remont dziesięciu miejskich obiektów kosztował łącznie 6,3 mln zł z czego prawie 4 mln zł to unijne dofinansowanie. Inwestycja objęła m.in. naprawę dachów, modernizację i docieplenie elewacji czy też remont części wspólnych we wnętrzach kamienic. Na ich elewacjach powstały również piękne murale, nawiązujące do historii miasta.

Rewitalizacją w ramach projektu tzw. „Kamienic Tkaczy” zostało objętych w sumie dziesięć budynków, zlokalizowanych na ulicach Pabianickiej, Sienkiewicza, Piłsudskiego, Lecha i Marii Kaczyńskich i Bawełnianej, a także na placu Narutowicza i Placu Wolności. Większość z nich powstała na przełomie XIX i XX wieku. Jak wyjaśnia magistrat, kiedyś służyły one jako mieszkania dla pracowników bełchatowskich zakładów włókienniczych, dlatego „ochrzczono” je „Kamienicami Tkaczy”. Obecnie w zmodernizowanych budynkach mieszka około 200 lokatorów.

Jak zaznacza urząd, dla każdej z kamienic zakres robót został zaplanowany osobno. Polegały one na odnowieniu elewacji wraz z jej dociepleniem, remoncie dachu oraz naprawie tynków wewnętrznych w częściach wspólnych (m.in. klatkach schodowych).

- Pomyślano także o wymianie schodów oraz remoncie instalacji elektrycznej. W większości przypadków zamontowane zostało nowe oświetlenie na zewnątrz, pojawiły się domofony, a tereny wokół kamienic zostały na nowo zagospodarowane. Kolorystykę, w jakiej utrzymane są odnowione kamienice, ustalono w porozumieniu z konserwatorem zabytków – ściany, dachy i parapety utrzymane są w odcieniach szarości – informuje bełchatowski magistrat.

Elewacje niektórych kamienic z pewnością dodadzą nieco kolorytu do miejskich ulic. Zostały one bowiem przyozdobione muralami, które nawiązują do historii miasta. Dotychczas powstały trzy malowidła. Przedstawiają Ewę z jabłkiem, patrona Bełchatowa św. Jana Pawła II oraz tkaczkę przy pracy.

Koszt rewitalizacji „Kamienic Tkaczy” to blisko 6,3 mln złotych, z czego ponad 3,7 mln zł to dotacja unijna. Projekt dofinansowała także Gmina Kleszczów kwotą 669 tys. zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE