Reklama

Miało być apolitycznie... jednak na atrakcyjnym stanowisku w gminnej spółce zasiadł radny PiS

Opublikowano:
Autor:

Miało być apolitycznie... jednak na atrakcyjnym stanowisku w gminnej spółce zasiadł radny PiS - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Gmina Bełchatów ponad miesiąc temu ogłosiła wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego na członka zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Transportu i Usług Komunalnych. W konkursie nie mogły jednak brać udział osoby powiązane z ugrupowaniami politycznymi, a przynajmniej tak się mogło wydawać, czytając treść ogłoszenia. Postępowanie zostało jednak unieważnione, a na intratnym stanowisku zasiadł... radny gminy Zelów z klubu PiS.

Ogłoszone na przełomie maja i czerwca postępowanie kwalifikacyjne na członka zarządu PKTiUK gminy Bełchatów zakładało m.in., że potencjalny kandydat nie może wchodzić w skład organu partii politycznej, reprezentującego partię na zewnątrz. Dariusz Grochucki, przewodniczący rady nadzorczej PKTiUK stwierdził wówczas, że celem zapisów jest uniknięcie upolitycznienia członków rady, ponieważ ci mają reprezentować spółkę, a nie partię polityczną. Przekonywał, że tym samym z konkursu wykluczeni powinni być radni. Więcej przeczytacie w artykule Atrakcyjne stanowisko w gminnej spółce...

Za takim rozwiązaniem opowiadał się również wójt gminy Bełchatów, Konrad Koc, który w rozmowie z redakcją stwierdził, że bardzo podoba mu się zabezpieczanie interesów spółki w taki sposób.

Można odnieść wrażenie, że wizja atrakcyjnych stanowisk nie będących łupem politycznym zwycięskiego ugrupowania okazała się ciężka do zrealizowania. Pierwszy konkurs został unieważniony – jak informuje gmina, przez braki formalne. Urzędnicy nie rozwijają jednak tematu.

- Pierwszy konkurs na członka zarządu PTiUK Gminy Bełchatów został unieważniony z powodu braków formalnych w dokumentach przedstawionych przez kandydatów, którzy do postępowania się zgłosili – informuje gmina Bełchatów.

Ogłoszony został więc drugi konkurs, do którego zgłosiło się dwóch kandydatów.

- Obaj spełniali kryteria konkursu, ale jeden z nich nie stawił się na rozmowę kwalifikacyjną. Ostatecznie w postępowaniu konkursowym wybrano na członka zarządu Mateusza Roguta. Jest on radnym miejskim PiS w Zelowie. Jak podkreśla Konrad Koc, wójt gminy Bełchatów. Jego mandat nie koliduje z zapisami, jakie umieszczono w warunkach, które mieli spełniać kandydaci w konkursie. Wskazano tam, iż kandydować nie mogą przedstawiciele organu partii politycznej reprezentującego partię polityczną na zewnątrz oraz jej organu uprawnionego do zaciągania zobowiązań. To eliminowało z konkursu osoby zasiadające w zarządach struktur partyjnych, nie wykluczało natomiast szeregowych radnych – informuje Urząd Gminy Bełchatów.

Jakie kompetencja ma nowy członek zarządu PKTiUK? Mateusz Rogut zasiadał w Radzie Miejskiej Zelowa od 2018 roku. W tym czasie był członkiem w trzech komisjach – rewizyjnej, zdrowia i pomocy społecznej a także finansów publicznych, rozwoju gospodarczego, rolnictwa i ochrony środowiska. Z oświadczenia majątkowego za rok 2018 wynika też, że prowadzi on jednoosobową działalność gospodarczą.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE