Reklama

Reklama

Świat obiegła informacja o szczepionce na COVID-19. Możemy przygotować się na powrót normalności?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Świat obiegła informacja o szczepionce na COVID-19. Możemy przygotować się na powrót normalności? - Zdjęcie główne

koronawirus: szczepionka | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Eksperymentalna szczepionka na COVID-19, którą wyprodukował amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer jest skuteczna w ponad 90 -ciu procentach. Taka wiadomość obiegła dziś cały świat – czy ten przełom może przyspieszyć powrót do normalności?

Reklama

Cały świat boryka się obecnie z drugą falą pandemii koronawirusa, dobowe ilości zachorowań co kilka dni biją kolejne rekordy, a coraz więcej krajów wprowadza bardzo surowe restrykcje – wliczając w to całkowity lockdown.

Okazuje się, że pandemia, a co ważnejsze obawy i spadki gospodarcze, jakie spowodowała, mogą wkrótce dobiec końca - tak przynajmniej dziś przekonywali liczni światowi eksperci. Wszystko dzięki amerykańskiej firmie Pfizer, która wraz z niemieckim partnerem BioNTech poinfomorowała dziś, że przygotowana przez nich szczepionka na koronawirusa jest skuteczna w 90%.

Z danych zawartych w oficjalnym komunikacie wynika, że eksperymentalna szczepionka została podana grupie liczącej ponad 43 tys. ochotników – na COVID-19 zachorowało mniej niż 10% z nich. Przedstawiciele firmy zaznaczają też, że w trakcie testów nie stwierdzono, by stosowanie szepionki rodziło jakiekolwiek obawy o bezpieczeństwo jej użytkowników. Koncern jeszcze w tym miesiącu ma wystąpić o awaryjne dopuszczenie ich produktu w USA. W komunikacie prasowym czytamy też, że jeszcze w 2020 roku firma jest w stanie wyprokuować 50 milionów dawek szczepionki – w 2021 ta liczba ma się zwiększyć do 1,3 miliarda.

- To wspaniały dzień dla nauki i dla ludzkości. Osiągamy ten decydujący kamień milowy w naszym programie szczepionek w czasie, gdy świat potrzebuje tego najbardziej, gdy wskaźniki zakażeń biją kolejne rekordy, szpitale są bliskie braku mocy, a gospodarki walczą o ponowne otwarcie. Dzięki dzisiejszym wiadomościom jesteśmy o krok bliżej do zapewnienia ludziom na całym świecie tak potrzebnego przełomu, który pomoże zakończyć ten globalny kryzys zdrowotny" - napisał w komunikacie prezes i dyrektor naczelny Pfizera Albert Bourla.

Na wiadomość ogłoszoną przez Pfizler zareagowały również światowe giełdy, co może sugerować, że mówimy tu o pewnej informacji.

- Informacja o niemal gotowości jednej szczepionki prowadzi do bardzo ciekawej reakcji rynkowej. Można wskazać, że mamy do czynienia z powrotem do normalności. Zyskują przede wszystkim branże, które w największym stopniu były dotknięte pandemią. Warto zwrócić uwagę na sektor hotelarski czy lotniczy. Z drugiej strony tracą wygrane spółki w trakcie pandemii, czyli przede wszystkim spółki technologiczne oraz biotechnologiczne. W przypadku kontraktów na Wall Street obserwujemy wyraźne cofnięcie na US100 oraz wzrosty na US2000, który skupia głównie mniejsze firmy – infomrują eksperci z XTB.

Zdaniem specjalistów, szczepionka może być szansą dla całej ludzkości na szybszy powrót do normalności. Na potwierdzone i pewne informacje w tym zakresie przyjdzie nam poczekać conajmniej kilka tygodnii. Dyrektor naczelny Pfizera, Albert Bourla mówił, że firma z niecierpliwością czeka na dodatkowe dane dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa wśród badanej grupy. One mają pojawić się w najbliższych tygodniach.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE