Reklama

Reklama

Adam Niedzielski mówi o luzowaniu obostrzeń. Kiedy pożegnamy maseczki?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Adam Niedzielski mówi o luzowaniu obostrzeń. Kiedy pożegnamy maseczki? - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Przed nami luzowanie, a nawet wycofanie części najbardziej dotkliwych restrykcji covidowych? Wszystko wskazuje na to, że tak — potwierdził to ostatnio Minister Zdrowia, Adam Niedzielski. Kiedy zdejmiemy maseczki?

Reklama

W Polsce nadal trwa piąta fala pandemii koronawirusa, jak się jednak okazuje, obecna sytuacja jest na tyle dobra, że rząd planuje podjęcie kroków zmierzających do powrotu do normalności.

O luzowaniu czy też wycofywaniu się z części obostrzeń mówił szef Resortu Zdrowia, Adam Niedzielski. W rozmowie z "Faktem" twierdził, że obecny wariant wirusa nie powoduje już takiego zagrożenia, jak te sprzed kilku lub kilkunastu miesięcy.

- Piąta fala nie wiąże się już z tak dużą liczbą hospitalizacji. Mamy rozejście się ścieżki wzrostu zakażeń od ścieżki wzrostu hospitalizacji. To jest efekt mniejszej zjadliwości Omikrona, ale i jednak efekt wyszczepienia — wyjaśnił minister.

Adam Niedzielski dodał, że taka sytuacja pozwala "myśleć o powrocie do normalności", a w najbliższych tygodniach będzie rekomendował stopniowe odchodzenie od obowiązujących obostrzeń. Minister Zdrowia stwierdził, że pierwszą decyzją będzie zmniejszenie tzw. infrastruktury do walki z COVID-19 w szpitalach. Oznacza to przede wszystkim redukcję oddziałów covidowych.

- Potem krok po kroku będziemy wycofywać się z kolejnych obostrzeń. Jeśli to tempo spadku zakażeń będzie się utrzymywać, to marzec jest bardzo realną perspektywą znoszenia restrykcji — tłumaczył Niedzielski w trakcie wywiadu.

Kolejnym priorytetem ma być przywrócenie nauki stacjonarnej w szkołach. Z wypowiedzi Adama Niedzielskiego wynika, że jeśli sytuacja związana z ilością zakażeń i — co ważniejsze — hospitalizacji się utrzyma, to już w przyszłym tygodniu mogą zapaść decyzję w sprawie powrotu młodzieży do szkół.

Wśród przeciwników obostrzeń związanych z pandemią, wiele negatywnych emocji budził też nakaz zasłaniania ust i nosa. Jak mówił Adam Niedzielski, również z tym obowiązkiem, będziemy mogli się w najbliższym czasie pożegnać.

- Jeśli chodzi o maseczki, będę zalecał przede wszystkim, by osoby, które czują, że dotknęła je jakaś infekcja, nosiły maseczki. Maseczki zostaną z nami, nie na zasadzie obowiązku, ale na zasadzie rekomendacji. Myślę, że będzie to istotna prewencja zwłaszcza w takich miejscach jak transport publiczny — stwierdził Adam Niedzielski.

Minister Zdrowia odniósł się również do obowiązku kwarantanny — jego zdaniem, okres izolacji zostanie skrócony, a przepisy staną się bardziej czytelne.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy