Dla wielu może być to zaskoczeniem, ale dla energetyków z Bełchatowa już niekoniecznie. Na terenie bełchatowskiej elektrowni, w sąsiedztwie ogromnych kominów i bloków energetycznych, od pięciu lat przychodzą na świat kolejne pisklaki sokołów wędrownych, które na dobre zadomowiły się na terenie zakładu PGE.
Sokół, który przyszedł na świat wiosną tego roku, to już czternaste pisklę, jakie od 2019 roku wykluło się na terenie bełchatowskiej elektrowni. Przypomnijmy, że sokoły wędrowne są pod ścisłą ochroną. Młoda samiczka otrzymała od ornitologów ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” swoją obrączkę
- W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, rodzina sokołów wędrownych wybrała na miejsce powiększenia swojej rodziny jedną z galerii nawęglania Elektrowni Bełchatów – informuje koncern PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Sokół wędrowny jest jednym z najrzadziej występujących gatunków ptaków drapieżnych w Polsce, który jest zagrożony wyginięciem.
- Grupa PGE od 21 lat aktywnie działa na rzecz odtworzenia jego populacji w Polsce. Ptaki tego gatunku darzą elektrownie i elektrociepłownie PGE wyjątkową sympatią – informuje PGE GiEK.
Jak przekazała spółka, ich gniazda znajdują się również na kominach Elektrowni Dolna Odra oraz w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła. Dzięki zamontowanym kamerom można obserwować pary sokołów wędrownych na kominie elektrociepłowni w Gdyni, elektrociepłowni w Lublinie Wrotków i elektrociepłowni w Toruniu.
Co ciekawe, oprócz sokołów wędrownych, na terenie bełchatowskiej elektrowni odnotowuje się obecność innych gatunków ptaków podlegających ochronie. Są to m.in. pustułki należące do rodziny sokołowatych, bytujące w bliskim sąsiedztwie urządzeń blokowych.
Komentarze (0)