Wygląda na to, że w ostatnim możliwym terminie dojdzie do rozmów ugodowych pomiędzy PGE GiEK a Fundacją ClientEarth „Prawnicy dla Ziemi”. Negocjacje nakazał Sąd Okręgowy w Łodzi podczas rozprawy we wrześniu tego roku. Jednocześnie dał stronom trzy miesiące na wypracowanie porozumienia.
Obrońcy klimatu pozew przeciwko PGE GiEK złożyli we wrześniu 2019 roku. Domagają się w nim odejścia od spalania węgla brunatnego w 11 najstarszych blokach Elektrowni Bełchatów do 2030 roku, a w ostatnim bloku 858 MW do 2035 roku. Przedstawiciele fundacji pozew uzasadniają tym, że zakład "wielowymiarowo niszczy środowisko" nie tylko poprzez ogromną emisję dwutlenku węgla, ale również, jak argumentują, to za sprawą działalności kopalni i elektrowni, odwodniony jest cały region, który zagrożony jest pustynnieniem, a działalność zakładów doprowadza też do zanieczyszczeni gleby i powietrza.
Pozew sądowy i rozprawa to precedens, bo nikt wcześniej nie pozwał spółki PGE GiEK za zanieczyszczanie środowiska, jednocześnie żądając zaprzestania działalności kopalni i elektrowni . Sędzia zaproponowała, aby strony spróbowały wypracować... kompromis i usiadły wspólnie do stołu rozmów.
- Z satysfakcją przyjmujemy decyzję sądu. Jesteśmy gotowi na to, żeby wspólnie z PGE GiEK rozpocząć rozmowy i wypracować rozwiązania bezpieczne dla ludzi, klimatu i środowiska – powiedziała Ilona Jędrasik, kierowniczka programu Polska Energia w ClientEarth.
PGE GiEK odnosząc się do pozwu obrońców klimatu podkreślał, że kopalnie i elektrownie PGE działajązgodnie z przepisami, spełniając przy tym wszystkie dopuszczalne normy emisji poszczególnych substancji do atmosfery. Spółka przypomniała, że tylko w ostatnich latach na modernizację bełchatowskiej elektrowni i ochronę powietrza przeznaczono aż 9 miliardów złotych.
Koncern zapewnia również, że będzie też przygotowany na zaostrzenie europejskich przepisów emisyjnych, które wejdą w życie w sierpniu przyszłego roku. Spółka wylicza też o ile ograniczyła emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Od początku lat 90. aż do 2019 roku Elektrownia Bełchatów zredukowała emisję dwutlenku siarki o 93 proc., tlenków azotu o 55 proc., a pyłów o 98 proc.
PGE GiEK zaznacza również, że na przestrzeni ostatniej dekady, jednostkowa emisja dwutlenku węgla powstającego ze spalania węgla brunatnego na 1 megawatogodzinę wyprodukowanej energii sukcesywnie spada.
Komentarze (0)