reklama
reklama

Punktualnie o 6:00 odejdą od maszyn. Strajk na terenie elektrowni staje się faktem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Punktualnie o 6:00 odejdą od maszyn. Strajk na terenie elektrowni staje się faktem - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Pracownicy spółki Epore, która działa na terenie bełchatowskiej elektrowni, zaplanowali strajk na najbliższą środę, 3 marca. Załoga domaga się podwyżek wynagrodzeń.
reklama

Już w najbliższą środę, 3 marca, planowany jest strajk w spółce Epore. Załoga pracę ma przerwać punktualnie o szóstej rano. O proteście powiadomili związkowcy. Wcześniej pracownicy odpowiedzieli się za akcją protestacyjną w referendum strajkowym. Napięta sytuacja w spółce zależnej PGE to wynik fiaska negocjacji w sprawie wzrostu wynarodzeń. 

- Strajk ma tło płacowe. W spółce od 2019 roku nie było wzrostu wynagrodzeń, co przy niskich zarobkach i wysokiej inflacji powoduje realny, wyraźny spadek zarobków pracowników - poinformował Andrzej Nalepa, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w Elektrowni Bełchatów.

Wcześniej związkowcy zaznaczyli, że średnia wynagrodzenia w Epore to nieco ponad 4 tys. zł (brutto) czyli o ponad tysiąc złotych mniej niż przeciętne wynagrodzenie sektora przedsiębiorstw w Polsce, które obecnie jest na poziomie 5,4 tys. zł (brutto). Związkowcy przypominali też, że pracownicy Epore wykonują odpowiedzialne zadania, pracując na "końcówce technologicznej Elektrowni Bełchatów", a niestety to nie przekłada się na zarobki. 

- Proponujemy, aby PGE zamiast sponsorować np. stadion w Warszawie wyłożyła środki na pracowników w swoich spółkach tak, żeby nie dochodziło do protestów. Wizerunek „sponsora” może szybko zostać zniwelowany wizerunkiem pracodawcy, u którego pracownicy protestami muszą przypominać o godziwym wynagrodzeniu za swoją pracę - stwierdzili związkowcy. 

Pracownicy bełchatowskiego oddziału spółki Epore pracują na terenie elektrowni przy obsłudze m.in. magazynu i rozładunku kamienia wapiennego, obsłudzie magazynu gipsu i magazynu mączki wapiennej na bloku 858 MW, młynowni kamiennia wapiennego, a także załadunku popiołu na samochody. 

Jak do planowanego strajku odnosi się PGE GiEK? Koncern zapewnia, że spółka Epore "w sposób stały prowadzi dialog społeczny" ze związkami zawodowymi, w tym również w sprawach płacowych będących podstawą sporu zbiorowego.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama