reklama
reklama

Protestowali pod siedzibą PGE. Obawiają się likwidacji tysięcy miejsc pracy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Protestowali pod siedzibą PGE. Obawiają się likwidacji tysięcy miejsc pracy - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Kopalnia i ElektrowniaPod siedzibą PGE w Warszawie związkowcy zorganizowali manifestację. Pracownicy sektora energetycznego protestowali przeciwko planom zamykania elektrowni, co wiąże się z zagrożeniem dla tysięcy miejsc pracy. W proteście wzięli udział też związkowcy z Bełchatowa.
reklama

Manifestacja w stolicy zorganizowana została pod hasłem obrony miejsc pracy w energetycy opartej na węglu. Związkowcy protestowali przeciwko sposobowi przeprowadzania w kraju transformacji energetycznej, która w niedalekiej przyszłości będzie skutkowała likwidacją tysięcy miejsc pracy w elektrowniach i kopalniach. W podobnej sytuacji jest również region bełchatowski. Według ostatnich zapowiedzi prezesa PGE GiEK, wygaszanie elektrowni w Bełchatowie, ma rozpocząć się już w 2030 roku i potrwa przez kilka kolejnych lat, co wiąże się z zagrożeniem dla tysięcy miejsc pracy. W manifestacji wzięli również związkowcy z Bełchatowa m.in. MZZ „Odkrywka” KWB Bełchatów.

reklama

Górnicy i energetycy podczas protestu w stolicy sprzeciwiali się planom zamknięcia elektrowni węglowych. Związkowcy złożyli petycje do PGE, a także do Ministerstwa Aktywów Państwowych.

- Dziś wyszliśmy na ulice, aby wyrazić nasz sprzeciw wobec braku skutecznych działań rządu w obszarze polityki energetycznej i przemysłowej! Bezpośrednim powodem jest plan wcześniejszego o 5 lat zamknięcia elektrowni w Rybniku, oraz ryzyko podobnego losu innych elektrowni i zakładów kooperujących z nimi. Nasze głosy są wołaniem o obronę miejsc pracy oraz społecznie odpowiedzialną i zrównoważoną transformację energetyczną – przekazało w mediach społecznościowych Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Związkowcy wskazali że transformacja klimatyczno-energetyczna wymaga „odpowiedzialnego planowania, szczególnie w regionach, gdzie przemysł ciężki, energetyka i wydobycie surowców są podstawą lokalnych gospodarek”.

reklama

Zdaniem OPZZ brak działań lub nieodpowiedzialne decyzje doprowadzą m.in. do zagrożenia miejsc pracy i lokalnych gospodarek, wzrostu ubóstwa energetycznego i nierówności społecznych, a także pogorszenia stabilności systemu energetycznego oraz warunków funkcjonowania przemysłu w całym kraju.

- Naszym celem jest zwrócenie uwagi na konieczność modyfikacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu oraz Krajowego Planu Energii i Klimatu, które w obecnym kształcie nie uwzględniają kluczowych aspektów społecznych i gospodarczych transformacji. Musimy zadbać o rynek pracy, przyszłość przemysłu i stabilność systemu energetycznego – napisali związkowcy z OPZZ.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama