Wojciech Dąbrowski nie zasiada już w fotelu prezesa Polskiej Grupy Energetycznej. O odwołaniu szefa koncernu energetycznego mówiło się już od wielu tygodni. Innego scenariusza trudno było się spodziewać, bo nowy rząd zapowiedział już wcześniej kadrową miotłę w spółkach Skarbu Państwa. Najpierw jednak doszło do roszad w radzie nadzorczej spółki, której większość wymieniono podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy w ubiegłym tygodniu. Wówczas było wiadomo, że odejście prezesa Dąbrowskiego jest już tylko kwestią dni.
Rada nadzorcza o odwołaniu prezesa Dąbrowskiego zdecydowała podczas posiedzenia w środę, 7 lutego. Wówczas podjęto stosowną uchwałę w tej sprawie. Wraz z szefem koncernu z zarządu odwołano też: Wandę Buk (wiceprezes ds. regulacji) oraz Rafała Włodarskiego (wiceprezes ds. wsparcia i rozwoju).
Podjęto też uchwały o delegowaniu członków rady nadzorczej do czasowego wykonywania czynności członka zarządu na okres 3 miesięcy. Erykowi Kosińskiemu powierzono obowiązki prezesa zarządu spółki, natomiast na członka zarządu oddelegowano Małgorzatę Banasik. W zarządzie PGE pozostali natomiast Lechosław Rojewski i Przemysław Kołodziejak.
Kim jest nowy prezes?
Eryk Kosiński jest kierownikiem Zakładu Publicznego Prawa Gospodarczego, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także członek zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Poznaniu. W latach 2008-2009 był prezesem Agencji Mienia Wojskowego w Warszawie, a w 2010-2011 zastępcą prezydenta Bydgoszczy. Jest też wykładowcą na uczelniach zagranicznych (Rosja, Islandia), a także autorem licznych publikacji m.in. z zakresu prawa energetycznego, publicznego prawa gospodarczego, finansów publicznych.Małgorzata Banasik jest radcą prawnym z 20-letnim doświadczeniem w obsłudze prawnej przedsiębiorstw działających w branży elektroenergetycznej, gazowej, ciepłowniczej, OZE, wykorzystania odpadów w procesie odzysku energetycznego (WtE) oraz użyteczności publicznej. Wspierała również firmy z branży chemicznej i nowych technologii.
Przypomnijmy, że 31 stycznia podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy ustalono nowy skład rady nadzorczej PGE. W jej skład weszło sześcioro kandydatów, których wskazał Skarb Państwa. W tym gronie znaleźli się: Elżbieta Niebisz, Eryk Kosiński, Małgorzata Banasik, Andrzej Rzońca, Sławomir Patyra, Andrzej Sadkowski oraz Andrzej Kozyra. Nastomiast ze składu rady nadzorczej odwołani zostali: Janina Goss, Tomasz Hapunowicz, Mieczysław Sawaryn, Artur Składanek i Radosław Winiarski.
Pod koniec ubiegłego roku minister Budka odwołał z rady nadzorczej Zbigniewa Gryglasa, a jego w miejsce 25 stycznia powołał Michała Domagałę. Z dotychczasowych członków rady w jej składzie pozostała Anna Kowalik.
Kiedy zmiany w Bełchatowie?
Na giełdzie nazwisk osób, które mają zasiąść w zarządzie spółki, pojawili się również Waldemar Szulc, były członek zarządu PGE GiEK w latach 2010-2015 i dawny prezes spółki PEC w Bełchatowie, a także radny miejski Marcin Rzepecki. W zakulisowych rozmowach wymienia się również nazwisko Kazimierza Kozioła, byłego dyrektora Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie, który miałby zostać wiceprezesem ds. wydobycia. Decyzje odnośnie PGE GiEK powinny zapaść w najbliższych dniach.
Komentarze (0)