Jak informuje koncern PGE GiEK, na terenie bełchatowskiej kopalni w ramach zakończonego jesiennego etapu zalesień, posadzono łącznie 190 tys. młodych drzew. Nasadzenia prowadzono na północnych oraz południowych skarpach i półkach zwałowiska zewnętrznego Pola Szczerców.
- Uzupełniono również zalesienia na pozostałych powierzchniach zwałowiska. Całość prac z czasem zaowocuje powstaniem pięknych lasów o mieszanej strukturze, będących już dziś siedliskiem zwierzyny leśnej: stad jeleni, saren, dzików i zajęcy oraz różnych gatunków ptactwa – informuje koncern PGE GiEK.
Jak przekazano, dla większości poeksploatacyjnych terenów Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów przyjęty jest leśny kierunek rekultywacji, który "ma za zadanie stworzyć stabilny i bioróżnorodny ekosystem, zabezpieczający zdeponowane na zwałowiskach masy ziemne przed erozją".
- Rekultywacja leśna daje początek procesom glebotwórczym oraz tworzy warunki życia dla wielu organizmów. Na obszarach poprzemysłowych KWB Bełchatów powstają nowe krajobrazy i ekosystemy, dzięki którym tereny zyskują bogatą bioróżnorodność – informuje PGE GiEK.
Na terenach kopalnianych, gdzie zakończono już wydobycie węgla, prowadzone są prace związane z tzw. rekultywacją. Tak dzieje się również na zwałowisku zewnętrznym Pola Szczerców. Jak podkreślono, z prac wyłączona jest jednak wierzchowina kopalnianej sztucznej góry, gdzie planowana jest budowa farmy fotowoltaicznej.
- Sam etap rekultywacji, polegający na posadzeniu drzewek, został poprzedzony prowadzonymi od wiosny przygotowaniami. Polegały one na dostosowaniu powierzchni oraz zabudowie przeciwerozyjnej na skarpach zwałowiska – przekazał koncern PGE GiEK.
Zaznaczono, że na terenie bełchatowskiej kopalni zalesienia prowadzone są w dwóch turach: jesiennej, w której wykorzystywane są sadzonki drzew takich jak brzoza brodawkowata, olsza czarna, modrzew europejski z domieszką lipy drobnolistnej, klonu, jawora i buku zwyczajnego, a także wiosennej z wykorzystaniem sadzonek sosny zwyczajnej.
W pobliżu odkrywki Kopalni Bełchatów zrekultywowano ponad 2 300 ha terenów poeksploatacyjnych. Już 1 500 ha przeobrażonych, zalesionych gruntów przekazano Lasom Państwowym. Kopalnia Bełchatów w ramach rekultywacji posadziła już ok. 25,5 mln drzew.
Przypomnijmy, że węgiel z odkrywki Bełchatów ma być wydobywany do 2026 roku. Natomiast wydobycie w Polu Szczerców przewidziane jest do około 2036-2038 roku. W przyszłości obydwie odkrywki mają zostać zamienione w sztuczne jeziora, które będą najgłębszymi w Polsce.
Zwałowisko zewnętrzne odkrywki Szczerców to druga sztuczna góra, która powstała w regionie. W lipcu 2022 roku bełchatowska kopalnia zakończyła trwające blisko 17 lat formowanie zwałowiska zewnętrznego Pola Szczerców. Na usypanie sztucznej góry zużyto ponad miliard metrów sześciennych nadkładu, czyli ziemi znajdującej się nad pokładami węgla brunatnego. Góra ma ok. 170 metrów wysokości, a jej obszar wynosi ponad 1156,36 ha.
Pierwszą jest góra Kamieńsk, którą usypano w trakcie eksploatacji Pola Bełchatów. Jest obecnie najwyższym wzniesieniem w środkowej Polsce o wysokości 395 m n.p.m. To zwałowisko zewnętrzne odkrywki Bełchatów, które zostało zrekultywowane m.in. poprzez odtworzenie gleby i zasadzenie lasów. Dziś na kamieńskiej górze mieszka wiele gatunków zwierząt, a zimą odwiedzają ją narciarze, aby poszusować na stoku.
Komentarze (0)