reklama
reklama

Związkowcy z kopalni i elektrowni pojawią się w sejmie? ''Od dawna przestrzegaliśmy...''

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK

Związkowcy z kopalni i elektrowni pojawią się w sejmie? ''Od dawna przestrzegaliśmy...'' - Zdjęcie główne

foto PGE GiEK

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i ElektrowniaZwiązki zawodowe z PGE chcą debaty o energetyce w sejmie. Wobec kryzysu, wywołanego rosyjską agresją na Ukrainę, związkowcy żądają ponownego przeanalizowania polityki energetycznej kraju i wycofania się z pomysłu odejścia od węgla. Czy pojawi się szansa dla odkrywki Złoczew?
reklama

Federacja Związków Zawodowych PGE chce rewizji dotychczasowej polityki energetycznej. Wszystko za sprawą konfliktu na Ukrainie, który wywołał kryzys również w tej dziedzinie gospodarki. Jak podkreślają związkowcy, rosną ceny energii i ciepła systemowego, przypominają też o coraz wyższej inflacji. Z ich informacji wynika, że pod koniec roku może zabraknąć w Polsce… około 10 mln ton węgla.

- Polityka energetyczna, a raczej jej brak, prowadzi do utraty suwerenności i bezpieczeństwa energetycznego oraz zubożenia milionów Polaków. Brak konkretnych działań w kontekście zrewidowania polityki energetycznej, prowadzi do wzrostu cen podstawowych artykułów spożywczych oraz środków niezbędnych do życia każdego z nas – uważa Federacja Związków Zawodowych PGE.

reklama

Zdaniem związkowców, zamykanie kopalń węgla kamiennego oraz brak nowych inwestycji w energetykę konwencjonalną, opartą o rodzime paliwa kopalne, w tym węgiel brunatny, w dobie wojny na Ukrainie doprowadzą do ubóstwa nie tylko energetycznego, ale i społecznego.

- Od dawna przestrzegaliśmy przed zbyt szybką i nieprzemyślaną transformacją energetyczną, wskazując na główne ryzyko związane z drastycznym wzrostem cen energii elektrycznej i ciepła systemowego oraz obniżaniem bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej kraju – piszą związkowcy.

Federacja powołuje się też na sondaż przeprowadzony przez Pracownię Social Changes, która zapytała ankietowanych, co Polska powinna zrobić ze swoimi kopalniami węgla brunatnego i kamiennego w związku z rosnącymi cenami. Aż 59 proc. respondentów chce „obrony kopalń przed zamykaniem”. Za likwidacją było 19 proc., a zdania w tej sprawie nie miało 22 proc. ankietowanych.

reklama

Związkowcy z PGE żądają ponownego przeanalizowania polityki energetycznej i wycofania się z pomysłu odejścia od węgla. Ich zdaniem, spowoduje to stabilizację kosztów energii i ciepła, a także wzrostu cen artykułów produkowanych z prądu. Wśród postulatów pojawiły się też żądania zapewnienia rezerwy systemowej w jednostkach wytwórczych i uruchomienia nowych odkrywek węgla brunatnego m.in. Złoczew, Gubin i Ościsłowo. Według organizacji związkowych, to właśnie węgiel powinien być paliwem przejściowym w transformacji energetycznej przez kolejne lata.

Rezygnacja z energetyki konwencjonalnej, jak podkreślają związkowcy, niesie za sobą też wiele innych zagrożeń. Spowoduje utratę miejsc pracy w regionie. W samym regionie bełchatowskim w kopalni, elektrowni i spółkach wokół tych zakładów, pracuje kilkanaście tysięcy osób. Finansowo stracą też miasta i gminy, których budżety podatkami zasilają wspomniane firmy. Związkowcy chcą debaty w sejmie o energetyce.

reklama

- Apelujemy do Państwa o przeprowadzenie w Sejmie debaty z udziałem Przedstawicieli Strony Społecznej, debaty, która ma na celu zrewidowanie polityki energetycznej i dostosowania jej do obecnie panujących trenów w Europie – napisała Federacja Związków Zawodowych PGE.

Postulaty związkowców zostały przesłane do prezydenta RP, premiera, ministrów i posłów.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama