reklama
reklama

PGE sprzedała spółkę, związkowcy krytykują zmiany. "Dalsza wyprzedaż i dewastacja"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

PGE sprzedała spółkę, związkowcy krytykują zmiany. "Dalsza wyprzedaż i dewastacja" - Zdjęcie główne

Ośrodek Wawrzkowizna to jeden z obiektów spółki Elbest. Położony jest w bliskim sąsiedztwie Elektrowni Bełchatów | foto Archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Według organizacji związkowej MZZP „Zjednoczeni” w spółce Elbest, która blisko dwa lata temu przeszła pod skrzydła Polskiego Holdingu Hotelowego, dochodzi do rażącego naruszania prawa. Zawiadomiono Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Komisję Nadzoru Finansowego. Jak do zarzutów odnosi się pracodawca?
reklama

Coraz bardziej nerwowa atmosfera w Elbeście. Jeden ze związków zawodowych działających w spółce krytykuje działania zarządu, zarzucając kierownictwu rażące naruszanie prawa. Przypomnijmy, że w marcu 2022 roku Polska Grupa Energetyczna sprzedała Polskiemu Holdingowi Hotelowemu swoje udziały w Elbeście. Pod skrzydła nowego właściciela przeszło w sumie sześć hoteli oraz cztery obiekty hotelowo-gastronomiczne w tym m.in. podbełchatowska Wawrzkowizna i hotel Wodnik na Słoku.

Będzie kontrola w spółce?

Teraz działania obecnych władz spółki Elbest i nowego właściciela krytykuje Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników „Zjednoczeni”, który zwrócił się do Ministerstwa Aktywów Państwowych o podjęcie działań kontrolnych. Według związkowców działania władz spółki mogą doprowadzić do likwidacji spółki, utraty miejsc pracy oraz „dalszej wyprzedaży i dewastacji hoteli".

- Przesłaliśmy również pismo do KNF, prosząc o sprawdzenie legalności podejmowanych decyzji, które pozbawiają Pracowników praw nabytych, a nawet uwłaczają godności człowieka – informuje Zofia Kędziak, przewodniczący MZZP „Zjednoczeni”.

Jak dodaje, chodzi o wypowiedzenie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, zawieszenie PPE oraz wypowiedzenie umowy emerytalnej.

- Pragnę poinformować, iż od czasu zmiany właściciela z PGE S.A. na PHH sukcesywnie doprowadza się do likwidacji Spółki Elbest – przekazała Zofia Kędziak.

Elbest odpiera zarzuty

Jak do zarzutów związku zawodowego odnosi się spółka Elbest? W przesłanym komentarzu zaznaczono, że historycznie spółka składała się z siedmiu oddziałów, stanowiących odrębnych pracodawców, z różnymi systemami wynagradzania. Przypomniano, że od 2011 roku, sukcesywnie zmniejszano liczbę pracodawców, korzystając „z prawnie dopuszczalnej możliwości transferu pracowników”, co miało zapewnić zatrudnionym jednolity system wynagrodzeń.

- Od 2022 r., kiedy Elbest sp. z o.o. weszła do Grupy Kapitałowej Polskiego Holdingu Hotelowego, nastąpił ostatni etap procesu zmian związanych z warunkami pracy oraz płacy. Działania powyższe były skorelowane z uspójnieniem procedur wynagradzania w ramach całej Grupy Kapitałowej PHH, koniecznością dostosowania do strategii GK PHH, podwyższenia standardów obsługi oraz adaptacji do sytuacji rynkowej w branży hotelarskiej – informuje spółka Elbest.

Jak zaznaczono, wszystkie decyzje zostały podjęte zgodnie z przepisami prawa, a także były konsultowane ze związkami zawodowymi i pracownikami. Jak przekazała spółka, nowy system płacowy wprowadza uproszczone warunki w stosunku do regulacji wynikających z zapisów Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, ponieważ do płacy zasadniczej włączone zostały wszystkie dodatki.

- Była to zmiana korzystna dla pracowników, ponieważ od powiększonej puli płacowej naliczana jest obecnie premia zgodnie z Regulaminem Premiowania, którym spółka mogła objąć wszystkich pracowników, dzięki ukończeniu procesu ujednolicania struktury pracodawcy – twierdzi spółka Elbest.

Zaznaczono też, że po przejściu pod skrzydła holdingu, wprowadzono dodatkowe benefity pracownicze m.in. system kafeteryjny, ubezpieczenie na życie, możliwość podniesienia kwalifikacji zawodowych.

- Wdrożenie powyższych działań wymagało wypowiedzenia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy obejmującego jednego z pozostałych w Spółce pracodawców, a Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników „Zjednoczeni” jako jedyny na trzynaście organizacji związkowych działających w Elbest kontestuje wypowiedzenie powyższego układu – podkreśla spółka Elbest.

Jak podkreślono, oddział Elbest Hotele zatrudnia 216 pracowników, spośród których 12 osób pracuje w oparciu o zapisy wypowiedzianego ZUZP, które krytykuje przewodnicząca związku zawodowego „Zjednoczeni”. Według spółki, jednostronne zawieszenie naliczania i odprowadzania składek podstawowych PPE przez pracodawcę jest w pełni uprawnione i zgodne z przepisami, a pozostali pracownicy objęci są programem PPK. Spółka zaznaczyła też, że wypowiedzenie umowy „Typ Życie” dotyczy tylko 7 pracowników, którzy „mogą indywidualnie kontynuować ubezpieczenie”. Spółka odpiera też zarzuty odnośnie nieprzestrzegania przepisów prawa.

- Zgodnie ze Strategią HR GK PHH człowiek jest najważniejszą wartością firmy, dlatego spółki budują silną i przyjazną markę pracodawcy, tworząc warunki sprzyjające rozwoju osobistemu i zawodowemu swoim pracownikom, pozwalając im rozwijać potencjał. Mając na względzie powyższe, wszelkie twierdzenia, jakoby działania spółek Elbest czy Polskiego Holdingu Hotelowego miały doprowadzić do likwidacji spółki i wyprzedaży ośrodków są pozbawione jakichkolwiek podstaw i nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości – oświadczyła spółka Elbest.

Czy Ministerstwo Aktywów Państwowych przeprowadzi kontrolę w spółce? Przekonamy się niebawem. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama