Reklama

Reklama

Spółka zależna PGE tnie etaty. ''Pojawił się pomysł zwolnienia 300 osób''

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK

Spółka zależna PGE tnie etaty. ''Pojawił się pomysł zwolnienia 300 osób'' - Zdjęcie główne

foto PGE GiEK

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Spółka zależna PGE zmniejsza liczbę etatów. Związki zawodowe podpisały porozumienie w Rambie w tej sprawie. Według związkowców pracę mogło stracić nawet... 300 osób.

Reklama

W Rambie, spółce należącej do PGE,  zawarto porozumienie w sprawie liczby etatów na 2021 rok. Pod dokumentem gwarantującym liczbę miejsc pracy podpisały się trzy organizacje związkowe: ZZPRC KWB Bełchatów, kopalniana „Solidarność” oraz ZZ Górnictwa Węgla Brunatnego.

- Porozumienie w połączeniu z podpisanymi w 2018 roku gwarancjami zatrudnienia zabezpiecza miejsca pracy, a w razie zwolnień bez winy pracownika zobowiązuje pracodawcę do wypłaty odszkodowań – poinformowały związki zawodowe.

Na porozumienie pracownicy czekali ze sporymi obawami, bo już od wielu miesięcy mówi się o planowanej restrukturyzacji w związku z rozpoczętą transformacją sektora energetycznego. Ile więc miejsc pracy gwarantuje zawarte porozumienie? Jaki informuje PGE GiEK, według ustaleń etatyzacja w Rambie na koniec 2021 roku wyniesie nie mniej niż 1260 etatów. PGE zastrzegło jednak, że przejście pracowników spółki do oddziałów PGE GiEK takich jak np. bełchatowska kopalnia, spowoduje w takim samym zakresie obniżenie poziomu etatów.

Zawarte porozumienie oznacza zmniejszenie obsadę załogi w Rambie o 60 etatów. Poziom planowanej etatyzacji na koniec 2020 roku wynosił bowiem nie mniej niż 1320 etatów. Zawarte wcześnie gwarancje zatrudnienia obowiązują do końca 2027 roku i jak przekonują organizacje związkowe chronią przed rozwiązaniem umowy o pracę bez winy pracownika.

- Pracownik przez ustalony z pracodawcą okres nie może zostać zwolniony, a jeśli tak się stanie, uzyska od pracodawcy zadośćuczynienie finansowe – przekonują związki zawodowe.

Według związkowców podpisane gwarancje uchroniły załogę przed zwolnieniami, bo wcześniej pracodawca rozważał dużo mniej optymistyczny scenariusz.

- Jak ważne są podpisane gwarancje zatrudnienia, mogliśmy się ostatnimi czasy przekonać w spółce Ramb, w której to pojawił się pomysł zwolnienia około 300 osób – twierdzą związkowcy.

Jak do tego odnosi się koncern PGE GiEK?

- Ustalając poziom etatyzacji na 2021 r. uwzględniono jedynie rozwiązywanie umów z przyczyn niezależnych od pracodawcy, m.in. przejścia na emeryturę – mówi Iwona Paziak, p.o. kierownika biura komunikacji PGE GiEK.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy