Reklama

Reklama

Szokujące podwyżki dla związkowców za zgodę na NABE? ''To absolutna nieprawda''

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Szokujące podwyżki dla związkowców za zgodę na NABE? ''To absolutna nieprawda'' - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Ministerstwo Aktywów Państwowych przygotowało projekt umowy społecznej dla energetyki. Radio ZET podaje, że dokument gwarantuje ogromne podwyżki i przywileje dla związkowców. Szef jednego z największych związków zawodowych w KWB Bełchatów twierdzi, że to nieprawda i grozi pozwem sądowym.

Reklama

Ostatnie tygodnie to rozmowy przedstawicieli rządu ze związkowcami spółek energetycznych w sprawie tzw. umowy społecznej dla energetyki. To dokument konieczny przed przystąpieniem do rewolucyjnych zmian związanych z transformacją w energetyce. Przypomnijmy, że Ministerstwo Aktywów Państwowych chce wydzielenia wszystkich elektrowni węglowych i kopalni węgla brunatnego do nowej spółki – Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Związkowcy negocjują z rządem na jakich warunkach miałoby to nastąpić.

Jak informuje radio ZET, zgodnie z zapisami, szefowie związków otrzymywaliby potrójną pensję oraz 20 proc. dodatek do wypłaty w czasie, gdy nie pracują, a pełnią jedynie funkcje związkowe. Umowa społeczna ma zagwarantować też pracownikom gwarancje: pracy, osłon socjalnych i urlopów przedemerytalnych. Według umowy, każdy z pracowników zakładów, które wejdą do NABE, po podpisaniu umowy społecznej miałby otrzymać po 10 tys. zł.

O sprawę podwyżek dla związkowców i zapisy w umowie społecznej zapytaliśmy związkowców. Waldemar Lutkowski, szef Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w KWB Bełchatów, który jako przedstawiciel Trójstronnego Zespołu ds. Branży Węgla Brunatnego bierze udział w rozmowach ze stroną rządową, stanowczo zaprzecza sensacyjnym informacjom o przywilejach i podwyżkach dla związkowców.

- To jest absolutna nieprawda. Nigdy taka propozycja nie padła i nie znalazła się w projekcie umowy. Będziemy żądali sprostowania tej informacji, w przeciwnym razie spotkamy się w sądzie – mówi Waldemar Lutkowski.

Szef kopalnianego związku potwierdził jednocześnie, że w projekcie umowy społecznej ma znaleźć się zapis o kwocie 10 tys. zł dla każdego z pracowników.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy