Reklama

Reklama

Minęło 10 lat od uruchomienia bloku 858 MW. Zobacz, jak wyglądała budowa [FOTO]

Opublikowano: pon, 20 wrz 2021 18:26
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia We wrześniu mija 10 lat od uroczystego uruchomienia bloku 858 MW w Elektrowni Bełchatów. Przy jego budowie, która trwała cztery lata, brało udział momentami nawet 2 tys. pracowników z kilkunastu krajów. Inwestycja kosztowała ponad miliard euro. Zobacz, jak wyglądała budowa bloku na historycznych zdjęciach.

Reklama

To był 28 września 2011 roku. Tego dnia z wielką pompą oficjalnie oddano do użytku blok 858 MW w bełchatowskiej elektrowni.  Pomimo, że był trzynastą jednostką elektrowni Bełchatów, został "ochrzczony" jako... blok nr 14. Ówczesny prezes PGE GiEK - Jacek Kaczorowski był bowiem... przesądny. 

Od tego historycznego momentu minęła już dekada, zmieniły się też nastroje wśród energetyków i górników. Kiedy dziesięć lat temu uruchomiono w bełchatowskiej elektrowninajnowocześniejszą jednostkę węglową w kraju, tej chwili towarzyszyła wielka euforia. Politycy prześcigali się w nazywaniu Bełchatowa górniczo-energetyczną stolicą Polski, a wśród pracowników panowało przekonanie, że budowa nowej odkrywki w Złoczewie jest niemalże pewna . Dziś po tej atmosferze zostały już tylko wspomnienia, a częściej mówi się już niestety o likwidacji energetyki opartej na węglu i niepewnej przyszłości całego regionu niż o rozkwicie tradycyjnej energetyki.

Budowę bloku 858 MW rozpoczęto w 2007 roku. Bełchatowska elektrownia podpisała umowę z firmą „Alstom” na realizację inwestycji, a w sąsiedztwie działających dwunastu bloków elektrowni powstał ogromny plac budowy. Pojawiły się olbrzymie dźwigi, ciężki sprzęt i setki robotników z całego świata. Budowniczy szacowali wówczas, że na placu budowy w szczytowym momencie pracowało nawet do 2 tysięcy osób z kilkunastu krajów. Razem energetycznego giganta wznosili Czesi, Ukraińcy, Anglicy, Francuzi, Niemcy, a także Szwajcarzy, Bułgarzy i Hindusi.

- Jak wchodziło się na stołówkę, to naprawdę można było się jak w Wieży Babel. Tutaj rozmawiali po angielsku, tam po niemiecku, a przy kolejnym stoliku po rosyjsku – wspominał jeden z polskich pracowników.

Gigantyczny blok i stojąca obok niego chłodnia kominowa rosły z każdym kolejnym miesiącem, a cała budowla robiła coraz bardziej imponujące wrażenie. Inwestycję, która kosztowała bagatela 1,2 miliarda euro, zakończono po czterech latach. Ostatecznie blok, nie bez kłopotów, bo w sumie cztery miesiące później niż planowano, oddano do użytku i zsynchronizowano z krajowym systemem energetycznym.

W dniu oficjalnego uruchomienia jednostki we wrześniu 2011 roku pojawił się nawet ówczesny premier – Donald Tusk, który zwiedził blok energetyczny i pozował do wspólnych zdjęć z pracownikami.

- Ten blok, to jest perła w koronie polskiej energetyki. Najnowocześniejszy w Polsce, a i w całej Europie, możemy znaleźć zaledwie kilka porównywalnych instalacji. Jak się dowiedziałem, ten blok mógłby zaopatrzyć w prąd całą aglomerację warszawską – powiedział Donald Tusk podczas wizyty w 2011 roku.

Na oficjalnym otwarciu, które zgromadziło setki osób, poświęcenia bloku dokonał arcybiskup Władysław Ziółek. W uroczystym przecięciu wstęgi brali udział ministrowie, szefowie PGE, a także lokalni samorządowcy, którzy po cichu liczyli, że ogromna inwestycja, która przyciągnęła tylu polityków, pozwoli w końcu na spełnienie, składanych wcześniej obietnic, w sprawie budowy... obwodnicy Bełchatowa. 

– Jest to najnowocześniejszy blok w polskiej energetyce. Ta jednostka zrekompensuje wyłączanie innych bloków elektrowni na czas modernizacji. To był wielki sukces i wyjątkowa chwila dla energetyków – mówił Jacek Kaczorowski.

Imponowały liczby i parametry ogromnej budowli. Chłodnia kominowa miała aż 180 metrów wysokości czyli aż o 50 metrów więcej od pozostałych chłodni na terenie elektrowni. Większy był też kocioł parowy w nowym bloku, bo miał aż 130 metrów wysokości przy 108 metrach w przypadku kotłów w starych blokach. Co ciekawe, nowa jednostka nie miała... tradycyjnego komina. Do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego blok 858MW został włączony poprzez rozdzielnię Trębaczew, do której prowadzi ponad 40-kilometrowa, specjalnie dla tego celu wybudowana linia wysokiego napięcia 400 kV.

Jak zapewnia PGE GiEK, konstrukcja i parametry techniczne bloku umożliwiają produkcję energii elektrycznej przy zachowaniu europejskich norm ochrony środowiska. Już w 2011 roku, gdy "czternastka" została oddana do użytku,  spełniała wszystkie wymagania wynikające z dyrektyw Unii Europejskiej w zakresie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, które zaczęły obowiązywać 1 stycznia 2016 r.

W maju 2021 roku doszło do pożaru galerii nawęglania bloku 858 MW. Jednostka przez kilkanaście dni była wyłączona z użytku. Do tej pory trwa remont i przywracanie pełnej sprawności bloku. Według PGE GiEK przywrócenie pełnej mocy "czternastki" będzie możliwe dopiero po 31 października. 

Wszystko wskazuje na to, że oddany do użytku w 2011 roku blok 858 MW nie będzie funkcjonował aż tak długo jak pierwotnie przewidywano. Ze względu na unijną politykę klimatyczną i wysokie ceny emisji CO2, PGE zrezygnowała z uruchomienia odkrywki Złoczew, z której węgiel według pierszych koncepcji miał być spalany również w bloku 858 MW. W Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego wyłączenie bloku "czternastego" zaplanowano w 2036 roku czyli ćwierć wieku po jego uruchomieniu... 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (45)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +1 / -0

  torf

  Czy Zawada jeszcze siedzi? Może O. , N, Leg go wyciągnęli?

  • miesiąc temu | ocena +0 / -0

   Misiewicz

   Mógłby już wyjść. Zająłby się składowiskiem odpadów w Rogowcu.

 • miesiąc temu | ocena +2 / -0

  MWJS

  Czternastka pracuje z ograniczoną wydajnością nie z powodu pożaru tylko dlatego, że dyrektorka kazała wymontować odzysk ciepła.

 • miesiąc temu | ocena +7 / -5

  Polak

  Kaczyński musi odejść - to grabarz Polski

 • miesiąc temu | ocena +6 / -8

  bełch

  Podziękujmy Tuskowi za tą targowicę

  • miesiąc temu | ocena +8 / -5

   Same fakty

   W 2007 roku Lech Kaczyński podpisuje pakiet klimatyczny. W 2015 r komuniści i złodzieje przejmują władze w Polsce i całkowicie rozkradają pieniądze na przebudowę Energetyki. Nie ma pieniędzy na elektrownię atomową o raz wiatraki na Bałtyku. Rosną fortuny PiSowskich Oligarchów takich jak Obajtek, Szumowski, Morawiecki i wielu innych. Polacy zapłacą za prąd najwięcej w UE - ceny są wyższe tylko na Malcie

 • miesiąc temu | ocena +7 / -7

  *******

  piekny artykuł i brawa za PRAWDE ze wine za koniec kopalni i elektrowni Bełchatów PONOSI TYLKO IWYŁĄCZNIE Unia Europejska UE a dokłądniej lewactwo z UE za smierc poslkiej enrgetyki od[poiwada tylko i wylacznie lewactwo z UE czyl icała dzisiejsza Unia! i takie są fakty!

  • miesiąc temu | ocena +7 / -4

   Maku

   Winę ponoszą PiSowce które zrujnowały kraj i przez 6 lat nie zrobili nic aby zróżnicować mix energetyczny

  • miesiąc temu | ocena +4 / -4

   Polak

   Debililu, slyszales o braku wegla w odkrywce bełchatów i Szczerców, pewnu nie bo na tvpis nie powiedzieli.. Pidobnie w turowie, złodzieje i niemoty u steru, nie sa w stanie nic zalatwic jak należy, mieli lata na zalatwienie sprawy z Czechami i co, tępe pisowski tłuki. A tera plebs nich płaci, kraj debili wolskich.

 • miesiąc temu | ocena +9 / -3

  Tylko PiS

  Najbardziej dziękuję PiSowi za likwidację deficytowego górnictwa. Żaden rząd się tego nie podjął. Tylko Jarek miał odwagę. Teraz zabrali się za małe gospodarstwa rolne - codziennie bankrutuje ponad 100 !!! małych gospodarstw rolnych. Skończy się biadolenie że im się nie opłaci. i zabiorą się za uczciwą robotę.

  • miesiąc temu | ocena +0 / -0

   Tylko PiS

   To ja jestem PiSowiec... gołodoopcu

  • miesiąc temu | ocena +1 / -1

   Ebe

   Ciekawe kiedy za ciebie się wezma jak nie pisiory to może ktoś inny

 • miesiąc temu | ocena +1 / -3

  antysrovid

  20-letni kasjer stacji benzynowej w Idar-Oberstein zginął od strzału w głowę po tym, jak poprosił jednego z klientów o założenie maseczki ochronnej i odmówił mu sprzedaży piwa. Policja zatrzymała już podejrzanego o zabójstwo 49-latka. Mężczyzna zeznał, że "nie widział innego wyjścia".

  • miesiąc temu | ocena +4 / -1

   antygłupek

   W randomizowanych badaniach wykazano, że średni poziom wdychanego CO2 przez dzieci noszące maski dochodził do 14 000 ppm, a u jednego badanego dziecka sięgnął 25 000 ppm, czyli 12x ponad dopuszczalną normę. Co jest szczególnie znaczące, to fakt, że wyniki niebezpiecznego stężenia CO2 przez dzieci noszące maski były mierzone zaledwie po trzech minutach ich noszenia, podczas gdy w praktyce dzieci są zmuszane do noszenia maseczek cały dzień podczas zajęć szkolnych, czyli przez wiele godzin, a często i poza szkołą. Inne badania, przeprowadzone przez naukowców kanadyjskich w szkołach i ośrodkach opieki dziennej, wykazały, że stężenie przekraczające już 1000 ppm CO2 wiązało się z nasileniem objawów i zaburzeniami funkcji poznawczych. Objawy obejmowały podrażnienie oczu, gardła i nosa, a także bóle głowy, zmęczenie i zawroty głowy, a efekty poznawcze obejmowały zmniejszoną koncentrację, zmniejszoną wydajność zadań i obniżone wyniki testów.

  • miesiąc temu | ocena +3 / -1

   antydebil

   JAMA – tygodnik wydawany przez Amerykańskie Towarzystwo Medyczne opublikował wyniki randomizowanego, kontrolowanego badania przeprowadzonego w Niemczech, które oceniało zawartość dwutlenku węgla CO2 w powietrzu wdychanym przez zdrowe dzieci noszące maski zasłaniające usta i nos. Wyniki niemieckiego badania wykazały, że średni poziom CO2 wdychanego przez dzieci noszące maski były 6-krotnie wyższe niż najwyższe dopuszczalne normy ustalone przez rząd niemiecki. Normalny poziom CO2 w wolnym powietrzu wynosi około 400 cząstek na milion (ppm), a niemiecki Federalny Urząd Ochrony Środowiska dopuszcza pięciokrotne przekroczenie normalnego stężenia, czyli do poziomu 2000 ppm CO2 w zamkniętych pomieszczeniach, uważając każdy wyższy poziom za niedopuszczalny i zagrażający zdrowiu – pisze Journal of the American Medical Association.

  • miesiąc temu | ocena +4 / -0

   isruuuu

   Ten kasjer to jakiś **** to nie jest syn tego popieerdolca z tego forum co w maseczcce myje głowe pod prysznicem i stoi pod kosciołami i pizzeraimai i ludzi liczy? to chyhyba jego syn tego z **** covidovego terrosyty z tego forum co tu pisze 90% komentarzy i lata na milicjhe do kolegów konfidencic nikt ionny nie mogl byc tak *******

  • miesiąc temu | ocena +3 / -2

   srooo

   i bardzo dobrze zrobiuł 2o letnie szczyl lezy teraz w piachu pajac zasrany haha bardzo dobrze

 • miesiąc temu | ocena +0 / -1

  robimy góry, jeziora i lasy, tyle mamy kasy!

  Jak ten czas leci, ale przy okazji coś mi się widzi, że będziemy jeszcze musieli sporo dołożyć Matołuszowi i Sasinowi na walkę o Turów, a to mówiąc słowami Beaty Starej (strażak Sam) pisowi splendoru nie przyniesie!!!

 • miesiąc temu | ocena +9 / -1

  Pozdro

  Kiedyś to było. Dzisiaj PiS wszystko niszczy

 • miesiąc temu | ocena +5 / -1

  KonDonek

  pytanie za 100 pkt, co od 2015 zrobiło PiS-iorwstwo, co pobudowało ?

  • miesiąc temu | ocena +6 / -2

   Heheheh

   Miało być milion mieszkań .... a jest mieszkanie za milion

  • miesiąc temu | ocena +5 / -1

   TW Balbina

   PiS od 2015 r buduje na nowo socjalizm i ma niebywałe sukcesy. Zbudowali tez dług na poziomie 1,4 biliona złotych. I co ??? zatkało ???. Jeszcze tylko zgłoszą nasz akces do Wspólnoty Niepodległych Państw. tam nie ma największego zagrożenia dla Polski czyli LGBT - mówił tym sam stwórca PiSu Władimir Władimirowicz Putin

  • miesiąc temu | ocena +7 / -0

   Benek

   Jak to co, nadoili kasy, nabudowali domów, nakupili samochodów, polatali po świecie.

  • miesiąc temu | ocena +4 / -0

   ORP Matołusz

   Rdzewiejąca, ale poświęcona stępka promu to jeden z większych sukcesów partii rządzącej!

 • miesiąc temu | ocena +10 / -0

  Nigdy więcej psiorow

  Wykoncza cal y system

 • miesiąc temu | ocena +16 / -4

  Nick Twój

  Za Tuska pięknie się kraj rozwijał. Od 2015 roku gdy wrócili do władzy komuniści i złodzieje - nic tylko zamykają i kradną.

  • miesiąc temu | ocena +4 / -0

   Pytam dla kolegi

   Co zamknęli za Tuska ?

  • miesiąc temu | ocena +1 / -6

   Kaczor

   Dobrze że za tyska nie zamykali i kradli,Masz dobrą pamięć ale krótka

 • miesiąc temu | ocena +2 / -2

  PRL niech gaśnie

  W tym czasie robiłem to i remont bloku nr 6 . Jak to możliwe ? Ano układy w PGE i praca Tak ale tylko z najemnikami.

 • miesiąc temu | ocena +17 / -3

  Ebe

  A pisowskie oszołomy z wielką pompa będą to wszystko wygaszać z błogosławieństwem i w porozumieniu z UE .brawo pisiory i ich wyborcy oślepieni plusami które otrzymujecie za nieróbstwo od osób którzy pracują. Nie od rządu nie od premiera

  • miesiąc temu | ocena +2 / -1

   Ebe

   Panie strażak sam co jest niby niepprawdziwe co pisze nie potezebuhe poklasku mam to w d..co sadzisZ prawda jest taka że wszyscy vali się że po zamknie wmenergetyke spr,wdając ją Niemcom a zrobił to PiS katolicki wspierający polska gospodarkę polskich przedsiębiorców prorodzinny. A ile ludzi straci pracę?,

  • miesiąc temu | ocena +2 / -5

   Strażak Sam

   Ebe To ,że uszczypliwie stawiasz niesprawiedliwe zarzuty PIS ,nie przynosi Ci splendoru,przeciwnie.Najgłośniej krzyczy złodziej "łapać złodzieja",taki to chytrusek.

  • miesiąc temu | ocena +2 / -11

   Obserwator

   ... a co? myślisz, że platfusowskie zdrajcy zrobiliby coś innego ?

 • miesiąc temu | ocena +16 / -0

  Władek

  Pisiorów to tylko stać na dojenie państwowej kasy i totalne marnotrawstwo. Przez 6 lat niczego nie zbudowali. Uwalili elektrownię Ostrołękę, kopalnię w Jaworznie, odkrywkę Złoczew, "budują elektrownię atomową, CPK, pisi nieład". Bezkarność plus, a jak się obrazili na słowa Brauna w sejmie jak im przepowiedział co może być w przyszłości.

  • miesiąc temu | ocena +1 / -4

   Zorko

   Jesteś chory chłopie nie lecz się na gardło tylko na głowe

  • miesiąc temu | ocena +5 / -2

   kmtp

   Braun to zwykły debil, przybudówka pisu. Dobrze, ze zrobią z tym baranem porządek. Potencjalny koalicjant mniej

 • miesiąc temu | ocena +9 / -2

  Andżej

  Marnotrawstwo, przecież ten blok mógłby funkcjonować nawet do 2056 roku. Dając tysiącom ludzi pracę, wpływy do samorządów, budżetu, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne, tanią energię, i dobre filtrowanie zanieczyszczeń. KTOŚ kiedyś odpowie za taką decyzję o przedwczesnym wyłączeniu. Osadza to pokolenia już niedługo. Jak im braknie prądu z wiatraczków i panelków i dup s k o zmarznie zimą i nie nakazują telefoniku.

 • miesiąc temu | ocena +8 / -0

  Albert

  Za kolejne 10 lat będzie rozbiórka. PIS i posłanki stąd to gwarantują.

 • miesiąc temu | ocena +4 / -4

  Asdfgh

  Dopiero 10 lat minęło i już powoli trzeba myśleć o zamknięciu. A można było pomyśleć zawczasu i inną technologię niż węgiel wybrać. Teraz by problemów było mnie i pewnie podwyżki prądu nie takie dokuczliwe.

 • miesiąc temu | ocena +4 / -4

  Twój nick

  Bełchatowska Fukushima?

 • miesiąc temu | ocena +5 / -5

  Kogo teraz będziecie doic???

  Turów będzie płacił gigant kary Az ich skręca że zamiast do kieszeni pójdzie na unię kasiory buhhhaaa

  • miesiąc temu | ocena +3 / -1

   Zamykamy wszystko psiory likwidują

   Dokładnie teraz Turów będzie płacił duże kwoty Gorzej z tymi u góry bo mniej będzie dla nich

  • miesiąc temu | ocena +7 / -2

   XCC

   A wystarczyło płacić czeskim gminom za osuszanie i byłoby po temacie. Ale Sasin z Matuszem realizują plan Polska w ruinie. Wyjście z UE i NATO i powrót do wielkiej przyjaźni z CCCP

  • miesiąc temu | ocena +5 / -1

   Patrycja od Mariana

   Nie Turów tylko Polska będzie płacić tępy trollu

  • miesiąc temu | ocena +4 / -1

   Darek

   Z Turowa to idzie samo zło. Od Zawady się zaczęło, teraz ten jego koleś od komunii.