reklama
reklama

PGE dostało... kolejne ultimatum od związkowców. Czy odważą się na strajk?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

PGE dostało... kolejne ultimatum od związkowców. Czy odważą się na strajk?  - Zdjęcie główne

foto Archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Bez przełomu w negocjacjach związków zawodowych z PGE. Komitet Protestacyjno-Strajkowy nie ogłosił jednak strajku, a złożył własny projekt porozumienia z pracodawcą. Jeśli koncern nie zaakceptuje dokumentu do 11 grudnia, to wówczas rozpocznie się akcja protestacyjna w zakładach.
reklama

To kolejne ultimatum związkowców. Wcześniej bowiem zapowiadali rozpoczęcie akcji strajkowej po 7 grudnia. W ostatnich dniach doszło jednak do kolejnej tury rozmów z zarządem PGE. Związki zawodowe złożyły własny projekt porozumienia kończącego trwający spór zbiorowy w bełchatowskiej kopalni i elektrowni, a także innych zakładach PGE. Zapowiedzieli przy tym, że jeżeli do 11 grudnia nie dojdzie do porozumienia, wówczas ogłoszone zostanie rozpoczęcie akcji protestacyjnych i strajkowych.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu w PGE ogłoszono pogotowie strajkowe. Wcześniej w referendum załoga opowiedziała się za akcją protestacyjną w zakładach. Powodem protestów i olbrzymiego napięcia w kopalni i elektrowni jest...najnowsza strategia PGE.

Związkowcy żądają od pracodawcy rozmów i uzgodnienia z pracownikami planowanych zmian, które zapowiada koncern, ogłaszając zdecydowany zwrot w stronę „zielonej energii” i koniec z inwestycjami w energetykę węglową. Oznacza to w praktyce koniec marzeń górników o Złoczewie, który przedłużyłby życie bełchatowskiej elektrowni. Prezes PGE - Wojciech Dąbrowski budowę nowej odkrywki określił "nierentownym przedsięwzięciem", które byłoby ze szkodą dla spółki. Stwierdził też, że ostateczną decyzję w tej sprawie będzie podejmował już nowy podmiot, do którego aktywa węglowe zostaną wydzielone.

Energetyczny koncern planuje inwestować w budowę farm słonecznych i elektrowni wiatrowych. Połowa z zaplanowanych na inwestycje 75 miliardów złotych w latach 2021-2030 ma zostać przeznaczona właśnie na odnawialne źródła energii. Wielkie emocje wśród załogi wzbudza też kwestia zmniejszenia zatrudnienia. Według prognoz PGE do 2030 r. spadnie ono o 15 proc. czyli ok. 6,3 tys. osób. Natomiast do 2050 r. aż o połowę czyli o 21 tysięcy pracowników. Prezes PGE podkreśla, że nie ma tutaj mowy o zwolnieniach, a na redukcję wpłyną trendy demograficzne. Strona związkowa domaga się gwarancji zatrudnienia dla załogi i utrzymania uprawnień. Sprzeciwia się również planom wydzielenia kopalni i elektrowni do nowej spółki.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama