Reklama

Reklama

Kontrowersje w spółkach zależnych PGE przed Barbórką. ''Pracownicy lepszego i gorszego sortu''

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK

Kontrowersje w spółkach zależnych PGE przed Barbórką. ''Pracownicy lepszego i gorszego sortu'' - Zdjęcie główne

Górnicy z KWB Bełchatów dostali dzień wolny z okazji Barbórki. Pracownicy spółek, których wielu również pracuje w kopalnianych odkrywkach, dnia wolnego już nie dostało | foto PGE GiEK

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Już 4 grudnia górnicy będą świętowali Barbórkę. Czy w spółkach zależnych PGE dostaną dzień wolny tak jak pracownicy bełchatowskiej kopalni?

Reklama

Pracownicy spółek zależnych PGE nie otrzymają dnia wolnego z okazji Dnia Górnika, o które na początku listopada wnioskowały trzy związki zawodowe z kopalni Bełchatów: ZZ Pracowników Ruchu Ciągłego, ZZ Górnictwa Węgla Brunatnego oraz MK NSZZ „Solidarność”. Związkowcy swój postulat, który zgłoszono do zarządów spółek i koncernu PGE GiEK, argumentowali tym, że wielu pracowników spółek pracuje na terenie kopalni razem z górnikami, który dzień wolny dostali. Przypomnijmy, że w tym roku Dzień Górnika przypada w niedzielę 4 grudnia, z tego względu pracownicy Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie oraz Turowie otrzymali dzień wolny w poniedziałek, 5 grudnia.

Teraz związkowcy poinformowali, że decyzją zarządów, pracownicy Rambu, Bestgumu i Betransu niestety dodatkowego wolnego nie dostaną. Jednocześnie przypominają, że spółki zależne współpracujące z elektrownią, otrzymały dzień wolny 16 sierpnia tak jak pracownicy elektrowni z okazji Dnia Energetyka. W przypadku Barbórki na taki krok się nie zdecydowano. Organizacje związkowe z kopalni nie szczędzą też gorzkich słów pod adresem PGE.

- Pracownicy grupy PGE GiEK zostali podzieleni na dwie kategorie: pracowników lepszego i gorszego sortu. Ci lepsi mieli dodatkowy dzień wolny, chociaż zgodnie z obowiązującymi uregulowaniami dzień wolny nie przysługuje za święto przypadające w niedzielę, natomiast Ci drudzy mają pracować, a przynajmniej być w pracy – informują związkowcy z kopalni.

Związki zawodowe podnoszą jeszcze jedną kwestię, wskazując na absurd całej sytuacji. Skoro z okazji Dnia Górnika, zdecydowana większość górników w poniedziałek, 5 grudnia, dostanie wolne, to oznacza, że olbrzymi zakład w przeważającej części nie będzie pracował. Na stanowiskach pozostaną tylko osoby niezbędne to funkcjonowania kopalni. Reszta będzie miała dzień wolny. Związkowcy pytają, co mają robić w tej sytuacji pracownicy spółek, świadczących usługi na rzecz kopalni.

- Czy pracownicy spółki Betrans mają przewozić powietrze, czy też, zgodnie z rozpowszechnioną plotką będą wysyłani na przymusowy urlop? - pytają retorycznie związki zawodowe z KWB Bełchatów.

Przypominają też pracownikom, że jeśli nie mają potrzeby skorzystania z urlopu wypoczynkowego w dniu 5 grudnia, to nie mają takiego obowiązku, a próby „wymuszania urlopu” powinny być zgłaszane do związków zawodowych, które powiadomią inspekcję pracy.

O dodatkowy dzień wolny dla pracowników spółek zapytaliśmy w PGE GiEK.

Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy koncernu, poinformowała, że decyzje związane z organizacją i harmonogramem pracy leżą wyłącznie w kompetencjach zarządów poszczególnych spółek, będących odrębnymi podmiotami prawa handlowego. Udało się jednak potwierdzić, że faktycznie dnia wolnego nie przyznano. Jakie są powody?

- Rozważając wnioski Strony Społecznej w zakresie dodatkowego dnia wolnego od pracy ww. zarządy uwzględniają zarówno słuszny interes pracowników, jak i potrzeby zakładu pracy, a także uwarunkowania formalne określające obowiązujące w tych spółkach zasady dotyczące obchodzenia święta branżowego – mówi Sandra Apanasionek.

Niestety, po raz kolejny załogi spółek muszą obejść się smakiem, gdy górnicy będą świętować. Taka decyzja wielu pracownikom się nie podoba. 

- Wychodzi na to, że są równi i równiejsi. To nie jest sprawiedliwe, bo w odkrywce pracujemy tak samo - mówi zdenerwowany jeden z pracowników spółki zależnej PGE. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy