Reklama

Reklama

Inspekcja pracy w spółkach zależnych PGE. Pracownicy nie dostali obiecanych pieniędzy?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK

Inspekcja pracy w spółkach zależnych PGE. Pracownicy nie dostali obiecanych pieniędzy? - Zdjęcie główne

foto PGE GiEK

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Związkowcy z kopalni zawiadomili inspekcję pracy. Zarzucają pracodawcy, że ten nie wywiązał się z podpisanego porozumienia, nie wypłacając pracownikom spółek zależnych PGE obiecanych pieniędzy.

Reklama

Kontrolerzy inspekcji pracy złożyli wizytę w spółkach zależnych PGE. Zawiadomienie złożyli związkowcy z MZZ „Odkrywka” w KWB Bełchatów, którzy uważają, że pracodawcy nie wywiązują się z podpisanego we wrześniu porozumienia, które kończyło spory zbiorowe w spółkach: Bestgum, Ramb, Betrans, Megaserwis oraz Elbest Security.

- Niestety, Pracodawcy nie zrealizowali do końca żądań strony związkowej, na które wcześniej wyrazili zgodę podpisując Porozumienia o ich realizacji. Mowa jest o wypłacie jednorazowej wypłaty w kwocie 1000 zł brutto, która miała być wypłacona do końca września 2022 roku – informuje MZZ „Odkrywka”.

Takie sygnały dochodziły też od zbulwersowanych pracowników m.in. spółki Betrans, kiedy wciąż nie otrzymywali obiecanych pieniędzy.

- To jest śmiech na sali, coś obiecują, podpisywane są porozumienia, a prezesi sobie nic z tego nie robią. Obecanego tysiąca złotych jak nie było, tak nie ma – denerwowali się pracownicy.

Kontrola w spółkach

Cierpliwość stracili też związkowcy z „Odkrywki”, którzy 5 października zawiadomili Państwową Inspekcję Pracy, zwracając się z wnioskiem o przeprowadzenie szczegółowej kontroli u poszczególnych pracodawców pod kątem braku realizacji porozumień kończących spory zbiorowe.

Jak zaznacza MZZ „Odkrywka”, inspektorzy z PIP zakończyli już kontrolę m.in. w spółkach Bestgum i Elbest Security. Związkowcy otrzymali też informację z Państwowego Inspektoratu Pracy w Łodzi, że do 24 grudnia otrzymają szczegółową informację o przeprowadzonej kontroli.

- Pomimo wszelkich negatywnych komentarzy informujemy Pracowników tych Spółek w których naszym zdaniem Pracodawcy nie przestrzegają Prawa Pracy, że nie odpuścimy tych kwestii, choćbyśmy mięli po pieniądze jechać do Warszawy na ul. Nowogrodzką – zapewnia MZZ „Odkrywka”.

Dwa porozumienia i jedna wypłata?

Jak do całej sprawy odnosi się PGE GiEK? Kilka tygodni temu, gdy na brak obiecanych pieniędzy skarżyli się pracownicy spółki Betrans, o sprawę zapytaliśmy w koncernie. Odpowiedź przyszła teraz. Spółka twierdzi, że pieniądze załodze... zostały wypłacone. Jak się jednak udało ustalić, to efekt negocjacji z innymi organizacjami związkowymi i drugiego porozumienia. Dlaczego jednak nie jest respektowany również dokument kończący spory zbiorowe zawarte z MZZ "Odkrywka" i dlaczego nie wypłacono wynegocjowanego 1 tys. zł, tego koncern nie wyjaśnia. 

- W ramach negocjacji płacowych, odbyły się spotkania pracodawcy ze stroną społeczną funkcjonującą w spółce. Efektem negocjacji było podpisanie porozumienia o wypłacie wszystkim pracownikom spółki Betrans jednorazowego świadczenia w wysokości 2500 zł brutto. Wynegocjowana kwota została wypłacona - mówi Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy PGE GiEK. 

Z pewnością więcej światła na cała sprawę rzucą wyniki kontroli inspekcji pracy, która powinna rozstrzygnąć spór o brakujący 1 tys. zł dla pracowników spółek. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE