Reklama

Reklama

Elektrownia Bełchatów uruchamia ''rezerwy'' po wielkim pożarze. Czy nie zabraknie prądu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK

Elektrownia Bełchatów uruchamia ''rezerwy'' po wielkim pożarze. Czy nie zabraknie prądu? - Zdjęcie główne

foto PGE GiEK

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Wszystkie bloki energetyczne, będące wcześniej w rezerwie, zostały uruchomione w Elektrowni Bełchatów. Zapotrzebowanie zgłosiły Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Ze względu na pożar taśmociągów wcześniej został odstawiony blok 858 MW.

Reklama

Elektrownia Bełchatów uruchomiła już wszystkie cztery ‘’rezerwowe” bloki energetyczne. Zapotrzebowanie na dodatkowe moce zgłosiły bowiem Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Pierwszy został uruchomiony w sobotę wieczór, kolejne dwa w niedzielne popołudnie, a ostatnia z jednostek będących w rezerwie – w poniedziałek (24 maja) rano. Obecnie w zakładzie pracują wszystkie dostępne bloki czyli łącznie 9 jednostek o mocy 3400 MW. Niestety systemu nie wspomogą dwa bloki, ponieważ trwa na nich planowany remont.

Przypomnijmy, że w sobotę (22 maja) bełchatowska elektrownia była zmuszona wyłączyć blok 858 MW ze względu na przerwanie „ciągu podawania węgla”. W pożarze ucierpiały bowiem taśmociągi i układ nawęglania, który dostarczał węgiel do "czternastki". W jego miejsce w sobotę ok. godz. 22 uruchomiony został pierwszy z czterech bloków elektrowni, które były w tzw. rezerwie mocy.

Po sobotnim pożarze, który gasiło w sumie kilkanaście jednostek straży pożarnej, dziś (24 maja) ma zostać wykonana ekspertyza budowlana, na podstawie której określony zostanie szczegółowy zakres i termin prac do wykonania. Według wstępnych ustaleń blok 858 MW będzie nieczynny co najmniej do końca maja. PGE GiEK podkreśla, że elektrownia pracuje stabilnie. 

PSE zapewnia, że pożar i odstawienie bloku 858 MW nie powodują ryzyka dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, który pracuje stabilnie z ''zachowaniem odpowiednich marginesów bezpieczeństwa''. 

 
 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy