Reklama

Reklama

Decyzja już zapadła, chcą sparaliżować pracę elektrowni i kopalni PGE. ''Ludzie czują się oszukani''

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Decyzja już zapadła, chcą sparaliżować pracę elektrowni i kopalni PGE. ''Ludzie czują się oszukani'' - Zdjęcie główne

Pracownicy spółki zależnej PGE chcą zablokować m.in. drogi prowadzące do Elektrowni Bełchatów, która wytwarza ok. 20 proc. krajowej energii elektrycznej

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Setki pracowników spółki zależnej PGE, zajmującej się ochroną, szykują się do wielkiego protestu i blokady dróg dojazdowych do kopalni i elektrowni w Bełchatowie oraz Turowie. Może dojść do sytuacji, że górnicy i energetycy nie dojadą do pracy. Blokada ma potrwać aż trzy dni...

Reklama

Pracownicy Elbest Security zapowiadają blokadę dróg prowadzących do strategicznych zakładów PGE. Wszystko przez ostatnie zmiany właścicielskie. Załoga spółki zajmującej się ochroną kopalni i elektrowni obawia się o swoją przyszłość, ponieważ ich firma pomimo wcześniejszych zapowiedzi, nie weszła do struktur PGE GiEK. Polska Grupa Energetyczna na początku października sprzedała udziały w wielu spółkach właśnie do wspomnianego koncernu. W niedalekiej przyszłości takie firmy jak m.in. Betrans, Bestgum czy Ramb, podobnie jak kopalnia i elektrownia, przejdą z PGE GiEK do NABE. Według zapowiedzi rządu, nowy podmiot ma przejąć bowiem od PGE tzw. aktywa węglowe. W gronie tych firm nie znalazł się jednak Elbest Security, który odpowiada za ochronę obiektów. Pracownicy w ostatnich tygodniach dowiedzieli się, że ich spółka trafi najprawdopodobniej do Polskiego Holdingu Obronnego.

Załoga spółki zależnej PGE zapowiada walkę do końca

Na takie rozwiązanie nie zamierzają zgodzić się związki zawodowe. Nie chcą o tym słyszeć również sami pracownicy. W ostatnich tygodniach doszło do kolejnych rozmów m.in. z przedstawicielem Ministerstwa Aktywów Państwowych. Ten miał zapewnić, że spółki wchodzące w skład PHO, będą obsługiwały te same podmioty, co obecnie, a pracownicy ochrony pozostaną na tych samych stanowiskach. W ustne zapewnienia do końca nie wierzą związkowcy, domagając się pisemnych gwarancji.

- Planujemy blokadę dróg, bo nie pozostawiono nam innego wyboru. Można powiedzieć, że rozpoczęliśmy przygotowania do tej akcji. Mobilizacja wśród załogi jest ogromna. Pracownicy są zdeterminowani. Być może to jest pierwszy z serii protestów, bo pracownicy o swoje miejsca pracy będą walczyć do  końca – mówi Zofia Kędziak, przewodnicząca Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników „Zjednoczeni”.

Kiedy blokada dróg do zakładów PGE?

W październiku związkowcy wysłali pismo do Ministerstwa Aktywów Państwowych ze swoistym „ultimatum”, w którym przedstawiono postulaty. Załoga Elbest Security nalega na przejście w struktury koncernu PGE GiEK, a później po przekształceniach, chcą przejść do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Komitet Protestacyjny na odpowiedź oczekiwał do końca października. Niestety resort milczał i żadnego sygnału nie było. W takiej sytuacji pracownicy ochrony zamierzają zablokować drogi do elektrowni i kopalni w Bełchatowie oraz Turowie.

Jak udało się ustalić, planowana blokada dróg dojazdowych ma potrwać trzy dni. Pracownicy ochrony wyjdą na drogi 30 listopada, a także 1 i 2 grudnia.

- Ludzie czują się oszukani. To jest niesłychana sytuacja, aby tak lekceważyć tak dużą grupę pracowników, który są postawieni dosłownie pod ścianą – mówi Zofia Kędziak.

Spółka Elbest Security zatrudnia blisko 1000 osób z czego około 600 w bełchatowskiej lokalizacji. Elektrownia Bełchatów to największy tego typu obiekt w Polsce i jeden z największych w Europie na węgiel brunatny. Olbrzymi zakład zapewnia ok. 20 proc. krajowego zapotrzebowania energii elektrycznej.

Koncern, zapytany na początku października o zmiany własnościowe i spółkę Elbest Security, w krótkiej odpowiedzi oznajmił, że nie będzie komentował procesów fuzji i przejęć w Grupie PGE. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy