Reklama

Komunia święta także... w wakacje. Księża z parafii w Bełchatowie ustalili terminy uroczystości

Opublikowano:
Autor:

Komunia święta także... w wakacje. Księża z parafii w Bełchatowie ustalili terminy uroczystości - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Nie we wrześniu, a w czerwcu i nawet... w lipcu, większość dzieci z terenu Bełchatowa przystąpi do pierwszej komunii świętej. Proboszczowie w bełchatowskich parafiach ustalili właśnie terminy uroczystości. Zapewniają, że wszystko uzgodniono z rodzicami maluchów i zachowane zostaną względy bezpieczeństwa w związku z wciąż obowiązującą epidemią koronawirusa. Dzieci podzielono na małe grupki. Z tego względu w niektórych kościołach uroczystości komunijnych będzie więcej niż zwykle, ale za to będą bardziej kameralne. Z kolei w jednej z bełchatowskich parafii część dzieci do pierwszej komunii pójdzie już... w wakacje.

Rządowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa są stopniowo luzowane, dlatego też w większości bełchatowskich parafii zapadły rozstrzygnięcia w sprawie uroczystości pierwszej komunii świętej. Proboszczowie po konsultacjach z rodzicami dzieci decydują się na przełożenie komunii już na czerwiec, a także na... lipiec. W niektórych kościołach jak np. na osiedlu Dolnośląskim termin zmieniono po raz kolejny – z września na czerwiec.

W parafii pw. Narodzenia NMP przy ulicy Kościuszki uroczystości komunijne odbędą się 7, 14 i 28 czerwca. Ks. Zbigniew Zgoda, proboszcz parafii przyznaje, że o wyznaczeniu takich terminów zdecydowano na spotkaniach z rodzicami dzieci. Proboszcz parafii farnej sytuację miał o tyle ułatwioną, że uroczystość będzie mógł zorganizować w… ogrodach parafialnych.

- Podczas rozmów z rodzicami doszliśmy do wniosku, że szkoda tych dzieci, które naprawdę czekają na komunię z niecierpliwością. Większość z rodziców była za tym, aby zorganizować ją właśnie w czerwcu – mówi ks. Zbigniew Zgoda.

Wiadomo już, że ze względów bezpieczeństwa, maluchy zostaną podzielone w sumie na 7 mniejszych grup po 15-20 osób. Do ogrodów parafialnych przy ulicy Kościuszki będą mogli wejść rodzice oraz zaproszeni goście.

- Mamy tak dużą przestrzeń, że nie będzie problemu z zachowaniem bezpiecznych odległości przy tak niewielkich grupach komunijnych – zapewnia ks. Zbigniew Zgoda.

Proboszcz zapytany o to, czy dzieci do komunii przystąpią w maseczkach, odpowiada twierdząco.

- Chcemy zorganizować to w taki sposób, aby podchodząc do ołtarza miały założone maseczki, a później gdy będą już siedziały w ławkach w bezpiecznych odległościach, to wówczas maskę będzie można zdjąć – tłumaczy ks. Zgoda.

Co ciekawe, w parafii farnej rodzice mogą skorzystać również z innego rozwiązania – indywidualnej komunii świętej. Proboszcz przyznaje, że jest taka możliwość i skorzystali z niej już rodzice jednego z dzieci.

Z kolei na 7 czerwca zaplanowano pierwszą komunię świętą w parafii pw. Miłosierdzia Bożego na osiedlu Binków. Tutaj zdecydowano podzielić się dzieci na 3 mniejsze grupy, a do sakramentu przystąpi łącznie ok. 50 maluchów.

- Oczywiście ze względów bezpieczeństwa do środka będzie mogła zostać wpuszczona ograniczona liczba wiernych, dlatego rodzice dzieci dostaną konkretne wytyczne, ile osób z danej rodziny będzie mogło wejść do świątyni – mówi ks. Kazimierz Magdziak, proboszcz bełchatowskiej parafii.

W parafii pw. NMP Matki Kościoła i św. Barbary na osiedlu Dolnośląskim początkowo majowe komunie przeniesiono na wrzesień. Po rozmowach z rodzicami podjęto decyzję, że uroczystości odbędą się pod koniec maja i w czerwcu.

- Po zniesieniu części ograniczeń w naszym kościele może przebywać 150 osób podczas jednej mszy świętej. Dlatego wspólnie z rodzicami doszliśmy do wniosku, że uroczystości odbędą się teraz, jednak dzieci zostaną podzielone na mniejsze grupy. Komunie odbędą się pod koniec maja i w czerwcu, zarówno w sobotę, jak i w niedzielę – wyjaśnia ks. Stanisław Jaskuła, proboszcz parafii.

Od 14 czerwca do 26 lipca, czyli częściowo już... w wakacje, zaplanowano uroczystości w parafii pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Ze względu na niewielką powierzchnię kościoła, dzieci zostały podzielone na małe 5-osobowe grupki, tak więc, jak zapowiadają duchowni, komunia będzie miała charakter kameralny. W każdą niedzielę komunie zaplanowano w sumie na czterech nabożeństwach. Dla parafian przeznaczone będą tylko msze poranna i wieczorna.

Decyzji w sprawie terminów komunijnych nie podjęto jeszcze w kościele na os. Przytorze. Proboszcz na najbliższą niedzielę zaplanował spotkanie z rodzicami.

- Zdanie wśród rodziców są podzielone, bo jedni chcą w czerwcu, a pozostali we wrześniu. Dlatego terminy ustalimy podczas najbliższego spotkania – mówi ks. Władysław Staśkiewicz, proboszcz parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Bełchatowie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE