Reklama

Reklama

Miasto chce zbudować drugi dworzec w Bełchatowie. Gra toczy się o 30 mln zł

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Miasto chce zbudować drugi dworzec w Bełchatowie. Gra toczy się o 30 mln zł - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Władze Bełchatowa zamierzają starać się o ogromne unijne dofinansowanie w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Gra toczy się nawet o 30 mln zł. Pieniądze zostałyby przeznaczone m.in. na budowę dworca kolejowego, autobusy i termomodernizację budynków komunalnych.

Reklama

O unijne fundusze magistrat zamierza się starać w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Radomsko – Piotrków – Bełchatów. Udział w takim projekcie zwiększa bowiem szansę miasta na pieniądze z unijnego Funduszu Spójności, a dokładnie ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Miasto Bełchatów, podobnie jak 25 gmin z regionu, popisało porozumienie w sprawie utworzenia takiego związku. Dzięki temu samorządy mają szansę na skorzystanie z unijnych środków, które mogą zostać przeznaczone na wspólne inwestycje.

Jak informuje bełchatowski magistrat, miasto zamierza starać się o pozyskanie aż 30 mln zł. Na co zostaną przeznaczone fundusze? Urząd przygotował propozycję pięciu projektów, kilka też zostało wpisanych na listę rezerwową. Jednym z głównych pomysłów jest m.in. budowa węzła przesiadkowego wraz z budynkiem dworca kolejowego i niezbędną infrastrukturą do obsługi pasażerów. Chodzi tutaj m.in. o dojścia do peronu czy parking. Władze miasta chcą, aby dworzec był uzupełnieniem do innej zatwierdzonej już inwestycji, która powstanie w ramach rządowego programu „Kolej Plus”, a mianowicie modernizacji linii kolejowej nr 24 na trasie Piotrków Trybunalski – Bełchatów z wydłużeniem do Bogumiłowa, która umożliwi bełchatowianom dojazd pociągiem do Łodzi.

- Liczymy, że wszystkie zaproponowane przez nas projekty uda się wpisać do wspomnianej strategii. Dzięki temu będziemy mogli zrealizować znaczące dla naszego miasta zadania przy niewielkim zaangażowaniu środków z miejskiej kasy. Jeszcze raz podkreślę, że 30 mln zł, które mamy szansę pozyskać, to spore pieniądze. Będziemy robić wszystko, by te środki do Bełchatowa trafiły – mówi Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa. 

Magistrat zamierza też powalczyć o dofinansowanie do zakupu zeroemisyjnych emzetek oraz termomodernizacji miejskich budynków komunalnych, połączoną z montażem instalacji OZE i wymianą wyposażenia tych obiektów na energooszczędne. Miasto ma w planach, aby termomodernizację wraz z montażem pompy ciepła, instalacji PV i magazynem energii przeszły też budynki mieszkalne na terenie Bełchatowa. Co ciekawe, z unijnych funduszy ma zostać też przeprowadzona modernizacja budynku MCK PGE Giganty Mocy, która obejmować miałoby także zmianę aranżacji ekspozycji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy