reklama

Ilu z nas chodzi do kościoła? Znamy oficjalne statystyki

Opublikowano:
Autor:

Ilu z nas chodzi do kościoła?  Znamy oficjalne statystyki - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaJak co rok Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego prezentuje wyniki swoich badań dotyczących m.in frekwencji na niedzielnych eucharystiach czy liczby udzielanych sakramentów. Analizy były prowadzone w jedną z jesiennych niedziel w 2017 r. Jak wypada nasza diecezja?

Zaprezentowane kilka dni temu badanie Instytutu nie przytacza szczegółowych danych z poszczególnych parafii, a z 41 polskich diecezji, w których zlokalizowanych jest łącznie 10 392 parafii.

Według danych, w diecezji łódzkiej - do której należą bełchatowskie kościoły - w 2017 roku było 219 parafii, przeważająca ich część, bo 203 to parafie diecezjalne, 16 to parafie zakonne. Liczba księży posługujących duszpasterstwo w całej naszej diecezji wyniosła 571. Biorąc pod uwagę liczbę duszpasterzy w przeliczeniu na 100 tysięcy katolików diecezja łódzka jest jedną z najmniejszą liczbą księży.

Z badania jasno wynika, że w naszej diecezji spadła nieznacznie liczba chrztów. W 2017 roku do tego sakramentu przystąpiło 12 601 osób, rok wcześniej – 12 801. Tendencja spadkowa jest zresztą charakterystyczna dla całego kraju. Jeśli przyjrzymy się krzywej wykresu obejmującego dane z lat: 1969 – 2016 to wyraźnie widać, że najwięcej Polaków do tego sakramentu przystąpiło w latach 80-tych. W szczycie kościół ochrzcił 750 tysięcy osób, w tej chwili liczba ta oscyluje w granicy niespełna 400 tysięcy. Zdecydowaną większość chrztów udzielono dzieciom do 1 roku życia. Jedynie 4 proc. dzieci przyjmowało chrzest w wieku od 2. do 7. roku życia. Chrzest w wieku powyżej 7 lat przyjęło niespełna 1 proc. ochrzczonych.

Nieco odmienna tendencja w naszej diecezji ma się z kolejnym sakramentem – I Komunią Świętą. W 2016 roku tego sakramentu udzielono 11 796 osobom, natomiast w 2017 aż 15 842 wiernym. Kolejne dwa sakramenty – bierzmowania i małżeństwa, to tendencje spadkowe. W przypadku tego pierwszego z wymienionych w 2016 roku było ich 9 533, rok później – 8 826. W przypadku liczby małżeństw, w 2016 roku przed ołtarzem w kościele zawarto ich 4 137, a w roku 2017 liczba ta spadła do poziomu 3 728.

Tradycyjnie Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego podał także dane dotyczące dominicantes i communicantes, a więc wiernych obecnych na mszach i przystępujących do komunii. Pierwszy wskaźnik w naszej diecezji wyniósł 24,6 proc. spośród wszystkich odnotowanych w parafialnych księgach. Do komunii przystąpiło 11,6 proc. spośród nich.

Jak to wygląda w porównaniu z innymi polskimi diecezjami? Z frekwencją dominicantes na poziomie 24,6 proc. łódzka jest wspólnie z diecezją szczecińsko – kamieńską najniżej w kraju. Ostatnie miejsce w zestawieniu dotyczy też wskaźnika communicantes. Dla porównania, najwyżej notowane w zestawieniu diecezje: tarnowska, rzeszowska czy przemyska oba wskaźniki mają na poziomie 60-70 proc.

W całej Polsce na mszach obecnych było 38,3 zobowiązanych do tego wiernych. W poprzednim roku było 36,7 proc. wiernych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE