reklama
reklama

Niezwykły archiwalny film o budowie kopalni i elektrowni. Zobacz, jak powstawał energetyczny kombinat [VIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Archiwalne reportaże, pokazujące kolejne etapy budowy kopalni i elektrowni Bełchatów pod koniec lat siedemdziesiątych, zostały udostępnione w ramach rekonstrukcji cyfrowej TVP. Na czarno-białych nagraniach można zobaczyć pracowników, którzy budowali ogromny energetyczny kombinat, a także jak wyglądał plac budowy elektrowni czy montaż gigantycznych koparek.
reklama

Najstarsi górnicy i energetycy z wielkim sentymentem wspominają czasy budowy kopalni i elektrowni Bełchatów. Do niewielkiego wówczas miasteczka ściągały tysiące pracowników z rodzinami. W Bełchatowie, jak przysłowiowe grzyby po deszczu, wyrastały nowe osiedla, a wokół planowanej odkrywki wędla brunatnego trwały intensywne prace. Powstało zaplecze gigantycznej budowy, montowano ogromne koparki, a bloki energetyczne i kominy elektrowni pięły się do góry.

Budowa elektrowni trwała wiele lat

W elektrownianych kronikach można przeczytać, że pierwsze zarządzenie Ministra Górnictwa i Energetyki w sprawie przygotowania budowy „Kombinatu Górniczo-Energetycznego Bełchatów” datowane jest na… 1964 rok, a oficjalne powołanie firmy „Elektrownia Bełchatów w Budowie” miało miejsce w styczniu 1975 roku. W tym samym roku rozpoczęto pierwsze prace, a pozwolenie na budowę samego zakładu uzyskano w październiku 1975 roku. Jednak prace trwały jeszcze wiele lat.

Pierwszy prąd z elektrowni popłynął w grudniu 1981 roku. Blok nr 1 z pełną mocą zaczął pracować w 1982 roku. Kolejne jednostki były oddawane do użytku przez następne siedem lat. Blok dwunasty z krajową siecią został zsynchronizowany dopiero w sierpniu 1988 roku. 

Pierwszy węgiel w kopalni

Podobnie było w przypadku bełchatowskiej kopalni. Pierwszy węgiel wydobyto w listopadzie 1980 roku. Jednak budowa rozpoczęła się wiele lat wcześniej. Za jej symboliczny początek przyjmuje się 1973 rok, gdy w Bełchatowie utworzono Delegaturę Zjednoczenia Przemysłu Węgla Brunatnego w Bełchatowie. Dwa lata później rozpoczęto odwadnianie złoża i montaż pierwszej koparki nadkładowej.

Szykowano teren pod budowę kopalnianego wkopu. Zaczęły się wykupy posiadłości od lokalnych mieszkańców. W miejscowości Piaski „pod młotek” poszło w sumie 19 gospodarstw rolnych, a w Ruszczynie aż 43 posiadłości wraz z gruntami. W 1977 roku do tych miejscowości skierowano pierwszą koparkę i zwałowarkę.

TVP udostępniło archiwalne materiały

Narodziny energetycznego giganta pod Bełchatowem można obejrzeć na czarno-białych filmach, które udostępnione zostały w ramach projektu „Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A.". Są to archiwalne materiały z ośrodków Telewizji Polskiej z lat 70. i 80.

Na zmontowanym filmie o budowie kopalni i elektrowni możemy zobaczyć relacje reporterskie OTV Łódź m.in. z zakończenia budowy pierwszego komina elektrowni czy rozmowy na temat terminu wydobycia pierwszych ton węgla. W archiwalnych materiałach można zobaczyć też pracowników na placu budowy elektrowni, montowane koparki i taśmociągi, a także zarysy powstających bloków energetycznych. Archiwalne materiały są dostępne za darmo online pod tym linkiem.

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama