Reklama

Reklama

Ta parafia ma już 400 lat. Wyjątkowa rocznica w gminie Zelów [FOTO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W gminie Zelów świętowano wyjątkowy jubileusz. W tym roku mija 400 lat od powstania Parafii św. Kazimierza i św. Barbary w Pożdżenicach. W związku z tym w kościele odbyły się uroczyste obchody.

Reklama

Parafia św. Kazimierza i św. Barbary w Pożdżenicach obchodzi 400-lecie powstania. W związku z tą rocznicą gminę Zelów odwiedził ks. Arcybiskup Metropolita Łódzki, Grzegorz Ryś. Pod jego przewodnictwem w kościele odprawiona została msza święta. Poświęcił on również tablicę pamiątkową, która stanęła na terenie parafii.

W obchodach jubileuszu wzięli udział mieszkańcy, a także przedstawiciele OSP oraz władz samorządowych gminy Zelów, którzy złożyli wspólnocie parafialnej najserdeczniejsze życzenia.

Pierwsza wzmianka o kościele parafialnym w Pożdżenicach pochodzi z 1622 roku, kiedy to przez Wojciecha Gembickiego została erygowana parafia w tej miejscowości. W grudniu tego samego roku przez proboszcza Mikołaja Starzyńskiego konsekrowany został drewniany kościół ufundowany przez Wojciecha i Barbarę z Wężyków Gomolińskich. Później w tym miejscu przybudowano murowaną kaplicę.

Oba budynki rozebrano, a na ich miejscu stanął obecny kościół. Tutaj źródła przestają być zgodne. Powstały dwie teorie na temat historii parafii w Pożdżenicach. Jedna mówi, że nowy kościół pod koniec XVIII wieku ufundował kasztelan sieradzki Henryk Miączyński, dziedzic Pożdżenic.

Druga natomiast podje datę powstania nowego kościoła na połowę XIX wieku. Budowlę odnowiono pod koniec XIX wieku. Około 1867 roku został kościołem filialnym parafii w Wygiełzowie. Ponownie parafialnym stał się w 1958 roku i jest takim do chwili obecnej.

Artykuł pochodzi z portalu ddzelow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy