Młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zelowie miała okazję dowiedzieć się wielu rzeczy na temat pracy w różnych oddziałach policji. W szkole odbyła się akcja, mająca na celu przybliżenie uczniom realiów pracy w policji.
Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in. na czym polega praca technika kryminalistyki. Funkcjonariusz, prowadzący zajęcia, wyznaczył na sali teren miejsca zbrodni. W rolę policjantów z różnych wydziałów wcielili się uczniowie. Znaleźli się tutaj „policjanci” z prewencji, grupy dochodzeniowo śledczej oraz z wydziału kryminalnego. Jedna z osób odgrywała nawet rolę sprawcy. Na przykładzie przygotowanego miejsca zbrodni, omówiono z jakimi śladami można spotkać się oraz na czym polega ich zabezpieczenie, utrwalenie, sfotografowanie i udokumentowanie.
- Oryginalny sposób prowadzenia prelekcji wywołał ogromne zainteresowanie uczniów. Duże wrażenie wywarł na widzach manekin, który odgrywał rolę denata – informuje Iwona Kaszewska, rzecznik bełchatowskiej policji.
Technik pokazał wszystkim wyposażenie, którego używa podczas pracy. Wyjaśnił, że oględziny miejsca zdarzenia nie trwają kilka minut, lecz czasami kilkanaście godzin, a przy trudnych i skomplikowanych sprawach nawet kilka dni.
Uczniowie spotkali się również z policjantem zajmującym się zwalczaniem przestępczości narkotykowej. Opowiedział on m.in. o zagrożeniach i konsekwencjach, jakie niesie ze sobą zażywanie narkotyków, ich posiadanie, udzielanie, handel zakazanymi środkami.
Policjanci spotkali się również z przyszłymi młodymi kierowcami. Usłyszeli oni o niebezpieczeństwach oraz odpowiedzialności wynikającej z uczestnictwa w ruchu drogowym. Mundurowi uświadomili uczniom, jak dotkliwe obecnie są kary ustalone przez nowy taryfikator mandatowy. Omówili również najczęstsze błędy popełniane przez kierowców i pieszych.
- Młodzi kierowcy, to grupa, która najczęściej podejmuje wysokie ryzyko związane z niebezpiecznymi zachowaniami na drodze. Policyjne statystyki wskazują, że to właśnie oni są częściej niż inni sprawcami, ale też ofiarami zdarzeń drogowych, częściej też popełniają wykroczenia na drogach. Niejednokrotnie wynika to z nadmiernej ufności we własne umiejętności, czy chęci popisania się przed rówieśnikami - informuje Kaszewska.
Komentarze (0)