Reklama

Reklama

Mieszkańcy gminy Kleszczów organizują referendum. Czy samorząd straci miliony?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum/Zdjęcie poglądowe

Mieszkańcy gminy Kleszczów organizują referendum. Czy samorząd straci miliony?  - Zdjęcie główne

foto Archiwum/Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W gminie Kleszczów planują zorganizować referendum, w którym mieszkańcy odniosą się do planów zmiany granic "polskiego Kuwejtu". Podziału bogatej gminy domaga się bowiem wojewoda łódzki, który zawnioskował w tej sprawie do MSWiA. Tereny z elektrownią Bełchatów i kilkadziesiąt milionów złotych rocznie z podatków zyskałaby gmina Bełchatów.

Reklama

Nie milkną echa wniosku wojewody łódzkiego o zmianę granic gminy Kleszczów. Teraz głos w sprawie zamierzają zabrać sami mieszkańcy bogatej gminy. Grupa kilkunastu osób złożyła do wójta powiadomienie o zamiarze przeprowadzenia referendum, którego przedmiotem będzie zmiana granic pomiędzy gminami Kleszczów i Bełchatów.

Jak poinformowali inicjatorzy referendum, mieszkańcy będą mogli zagłosować za jednym z dwóch wariantów. Pierwszy oznacza opowiedzenie się za uchwałą Rady Gminy Kleszczów wyrażającej negatywną opinię w sprawie zmiany granic. Druga opcja to poparcie pozytywnej opinii rady w tej sprawie. 

Przypomnijmy, że na początku września wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński złożył do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wniosek w sprawie granic gmin Kleszczów i Bełchatów. Według planów, od bogatej gminy oddzielony zostałby obręb Wola Grzymalina, na której położona jest Elektrownia Bełchatów. To teren o powierzchni ponad 2 tys. hektarów. Dla gminy Bełchatów oznaczałoby to dodatkowe 60 mln zł rocznie do budżetu z podatków płaconych przez PGE.

Według wyliczeń władz województwa obecnie dochód na mieszkańca w gm. Kleszczów wynosi 29,8 tys. zł, a w gm. Bełchatów 2,2 tys. zł. Po zmianach byłoby to odpowiednio 17,6 tys. zł i 8 tys. zł. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy