Reklama

GDOŚ wydał komunikat w sprawie Złoczewa. Pracownicy kopalni i elektrowni zadowoleni raczej nie będą...

Opublikowano:
Autor:

GDOŚ wydał komunikat w sprawie Złoczewa. Pracownicy kopalni i elektrowni zadowoleni raczej nie będą... - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Po raz kolejny Generalny Dyrektor Ochrony Środowisko przełożył rozstrzygnięcie postępowania odwoławczego w sprawie decyzji określającej środowiskowe uwarunkowania dla planowanej odkrywki w Złoczewie. Kolejny termin wyznaczono na 30 listopada. Tym samym sprawa koncesji dla nowej kopalni wciąż nie może ruszyć z miejsca.

Trudno zliczyć, które to już z kolei przełożenie terminu rozstrzygnięcia w sprawie odkrywki Złoczew. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska 1 września poinformował, że nowy termin „załatwienia sprawy” to 30 listopada.

Przypomnijmy, że poprzednio decyzję odroczono do 31 sierpnia, a wcześniej do 29 maja. Postępowanie dotyczy odwołania od decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi z 2018 roku, określającej środowiskowe uwarunkowania wydobycia węgla brunatnego ze złoża Złoczew. Ponad dwa lata temu odwołanie od decyzji RDOŚ złożyła Fundacja Greenpeace.

- Przyczyną zwłoki jest skomplikowany charakter sprawy – poinformował GDOŚ w zawiadomieniu.

Niestety kolejne przełożenie rozstrzygnięcia w tej sprawie, wydłuża proces koncesyjny dla złoczewskiej odkrywki. Koncern PGE GiEK wniosek o koncesję na wydobycie węgla z odkrywki Złoczew złożył do Ministerstwa Środowiska w listopadzie 2018 roku. Resort postępowanie w tej sprawie rozpoczął kilka miesięcy później – pod koniec kwietnia 2019 roku. Wcześniej PGE otrzymało decyzję środowiskową, która jednak została zaskarżona.

Kolejne przełożenie rozstrzygnięcia przez GDOŚ to zła wiadomość dla bełchatowskich górników i energetyków, którzy domagają się budowy nowej odkrywki. Inwestycja PGE w Złoczewie zapewniłaby miejsca pracy, a także przedłużyła „żywotność” bełchatowskiej elektrowni.

Obecnie kompleks energetyczny pod Bełchatowem zasilany jest z pola Bełchatów, w którym węgiel będzie wydobywany do 2026 roku. Natomiast w odkrywce Szczerców surowca wystarczy najpóźniej do 2036 roku, choć coraz częściej mówi się, że przy tym tempie wydobycia złoża mogą wyczerpać się kilka lat wcześniej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE