Reklama

Reklama

Festiwal Sztuki Jabłka

Opublikowano: czw, 5 paź 2017 22:00
Autor:

Festiwal Sztuki Jabłka - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia

Reklama

Już jesienią spotkają się w Bełchatowie artyści i twórcy różnych dziedzin sztuki, znani w bełchatowskim środowisku i rozpoznawani w całym kraju. Festiwal Sztuki Jabłka to zupełnie nowa propozycja kulturalna miasta. Przez cztery dni w różnych częściach i przestrzeniach Bełchatowa odbywać się będą wystawy, koncerty, happeningi i performance. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła m.in. Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Różnorodność, oryginalność, nowoczesność – to myśl przewodnia festiwalu, który po raz pierwszy w październiku zagości w Bełchatowie. Magistrat do współpracy zaprosił lokalne zespoły, grupy, stowarzyszenia, które budują kulturalne życie miasta, a nie zawsze są szeroko znane. To właśnie lokalność ma być głównym motywem artystycznych działań.


- Ideą festiwalu jest przede wszystkim docenienie i wypromowanie lokalnej działalności artystycznej - mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. - Cieszy mnie bardzo, że w to wydarzenie zaangażowało się wielu bełchatowian z wyjątkowymi talentami i pasjami. Połączenie ich zdolności, kreatywności i kunsztu, a także różnorodność zaplanowanych działań to niewątpliwie atuty tego wydarzenia.

W październiku pojawią się w Bełchatowie także artyści z Polski. Przyjadą m.in. plastycy, performerzy z Wrocławia, Bydgoszczy, Torunia i Poznania. Ważną częścią festiwalu będą koncerty. Nie zabraknie gwiazdy dużego formatu, choć kto wystąpi, pozostaje na razie tajemnicą. Artyści gościć będą w muzeum, bibliotece, Miejskim Centrum Kultury, w bełchatowskich klubach i pubach. Sztuka wyjdzie na ulice, bo wiele działań – happeningów, performance - zaplanowano w otwartej przestrzeni miejskiej. W Bełchatowie zagości też street art. Jednym z wydarzeń będzie malowanie muralu w centrum miasta.

Międzynarodowy wymiar nada Festiwalowi Sztuki Jabłka projekt „Printcard autumn edition: apple”, realizowany kuratelą dr. Mariusza Gorzelaka przy współpracy z Pracownią Druku Wklęsłego i Wypukłego z wrocławskiej ASP, polegający na wymianie oryginalnych grafik-pocztówek wykonanych przez artystów z całego świata.

POLUB FESTIWAL / SZTUKI / JABŁKA NA FACEBOOKU

- Chcielibyśmy, aby festiwalowe wydarzenia pozwoliły nawiązać dialog i zaprezentować własne interpretacje pojęcia ,,lokalność”, a także zredefiniować „jabłko”, jeden z symboli miasta – mówi Katarzyna Źródelna, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w bełchatowskim Urzędzie Miasta. – Naszym celem jest zaproszenie do tego artystycznego dialogu jak najszerszej liczby artystów i odbiorców. Festiwal jest nierozerwalnie związany z Bełchatowem, ale otwarty jednocześnie na spojrzenie artystów różnych dyscyplin i z różnych stron świata.

Festiwal Sztuki Jabłka ma być wydarzeniem cyklicznym, a jednym z jego celów jest promocja Bełchatowa poprzez sztukę. – Chcemy, aby Bełchatów i festiwal stały się rozpoznawalne w całej Polsce – mówi Katarzyna Źródelna.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.