Reklama

Dziś rusza program „Mama 4+”! Sprawdź kto może się ubiegać o 1100 zł

Opublikowano:
Autor:

Dziś rusza program „Mama 4+”! Sprawdź kto może się ubiegać o 1100 zł - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W piątek 1 marca ruszył kolejny rządowy program mający na celu wsparcie i promocję modelu rodziny wielodzietnej, „Mama 4+”. Sama nazwa jest nieco myląca, bo o świadczenie mogą starać się również ojcowie.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające o wysokości minimalnej emerytury skierowane jest do osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci i z tego powodu nie podjęły pracy zawodowej lub z niej zrezygnowały, przez co nie były w stanie wypracować prawa do chociażby minimalnych świadczeń emerytalnych czy też rentowych. W budżecie państwa na 2019 roku zabezpieczono na ten cel kwotę ponad 800 milionów złotych.

Świadczenie w ramach programu „Mama 4+” może być przyznane matce, która urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci, a w przypadku jej śmierci lub porzucenia dzieci przez matkę również ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci. To jednak nie oznacza, że wszystkie matki lub też ojcowie, którzy spełniają powyższe kryterium automatycznie otrzymają świadczenie.

Mogą się o nie ubiegać się jedynie te osoby, które nie posiadają niezbędnych środków do życia i osiągnęły już wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn) oraz mieszkają w Polsce. Co ważne, przy sprawdzaniu kondycji finansowej wnioskodawcy pod uwagę brany jest jedynie dochód osoby ubiegającej się o świadczenie. Zarobki współmałżonka nie mają żadnego znaczenia.

Świadczenie będzie przyznawane na wniosek, który należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Osoby nieposiadające prawa do żadnego świadczenia otrzymają kwotę równą wysokości najniższej emerytury (obecnie 1 110 złotych brutto). Te pobierające świadczenie niższe od wskazanej kwoty otrzymają swoiste wyrównanie. Z rządowych szacunków wynika, że program „Mama 4+” obejmie około 86 tysięcy osób.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE