Reklama

Dziś obchodzimy nowe święto: Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Opublikowano:
Autor:

Dziś obchodzimy nowe święto: Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Tak nazywa się nowe święto państwowe, które będziemy 24 marca. Prezydent Andrzej Duda niedawno podpisał stosowną ustawę.

Inicjatywa ustanowienia nowego święta państwowego wypłynęła od prezydenta RP. Jak zaznacza jego kancelaria, idea nawiązuje do wystąpienia Lecha Kaczyńskiego, który blisko dekadę tamu w trakcie przyznawania państwowych odznaczeń Sprawiedliwym wśród Narodów Świata wyraźnie podkreślał rolę Polaków w ratowaniu Żydów pod okupacją niemiecką.

- Uchwalona przez Parlament zdecydowaną większością głosów ustawa, stanowi symboliczne uhonorowanie heroicznych czynów rodaków, którzy aktywnie przeciwstawili się zbrodniczym planom III Rzeszy Niemieckiej, spiesząc na ratunek ofiarom Zagłady – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Dalej podkreślono, że ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest oddaniem hołdu takim postaciom jak: Jan Karski, Witold Pilecki, Władysław Bartoszewski, Irena Sendlerowa, twórcom Żegoty, rodzinie Ulmów, Kowalskich i Baranków, ale także siedmiu tysiącom osób, które zostały upamiętnione w instytucie Yad Vashem oraz tym tysiącom Polaków, którzy nie są znani z imienia i nazwiska.

Data nowego święta nie jest przypadkowa, 24 marca 1944 roku dokonano bowiem zbrodni w Markowej. Niemcy zamordowali rodzinę Ulmów – Józefa i Wiktorię, szóstkę ich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE