Dzień Samorządu w Bełchatowie. Rzęsisty deszcz uniemożliwił marsz urzędników ulicami miasta [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia 27 maja odbyły się uroczystości upamiętniające 29. rocznicę pierwszych w powojennej Polsce wyborów samorządowych. Obchody były wspólnym świętem samorządu gminy, miasta i powiatu. Ten ostatni w bieżącym roku obchodzi, podobnie jak inne polskie powiaty 20-lecie istnienia.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 17:00 w ogrodach parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Kościuszki, nabożeństwem. Po mszy świętej zaplanowano wspólny przemarsz samorządowców ulicami miasta, niestety pogoda pokrzyżowała plany i w strugach deszczu uczestnicy przeszli do budynku MCK PGE Giganty Mocy, gdzie na godzinę 18:10 zaplanowano początek części głównej obchodów.

Akademię zainaugurowano wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego oraz odegraniem hejnału Bełchatowa. Następnie na scenie pojawiła się prezydent Mariola Czechowska, wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz oraz przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Wysocki, którzy przemówili do zgromadzonych gości. Przemówienia wygłosili m.in. Konrad Koc, wójt gminy Bełchatów oraz Dariusz Kubiak, poseł na Sejm RP. Referat na temat historii samorządności lokalnej i w Polsce wygłosił historyk Arkadiusz Kowalczyk. Wystąpił także chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Pasjonata”.

Uroczystość z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego była również świetną okazją do świętowania 20-lecia Powiatu Bełchatowskiego. Na ręce Starosty Doroty Pędziwiatr prezydent Czechowska, wiceprezydent Matyśkiewicz i przewodniczący Wysocki złożyli kwiaty. Wręczono odznaczenia za zasługi dla Powiatu, na scenie pojawili się także poprzedni starostowie.

Samorządy terytorialne zostały reaktywowane dokładnie 29 lat temu. 27 maja 1990 odbyły się pierwsze w III RP wolne wybory samorządowe do rad miast i gmin. Aby upamiętnić to wydarzenie, w 2000 roku Sejm RP ustanowił, że 27 maja będzie obchodzony Dzień Samorządu Terytorialnego. Przy okazji warto przypomnieć, że od 1 stycznia 1999 roku mamy trzy szczeble samorządu terytorialnego: gminy, powiaty i samorządy województw. Zgodnie z danymi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (stan na 1 stycznia 2018 roku) Polska dzieli się na 16 województw, 380 powiatów i 2478 gmin.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE