Marzec, choć to miesiąc, w którym ruch w sklepach napędzały zakupy przed Wielkanocą, nie przyniósł zwyżek cen. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny. Marzec to też ostatni miesiąc, w którym obowiązywała zerowa stawka VAT na żywność. Stąd wzrost cen w porównaniu z poprzednim miesiącem był prawie niezauważalny. A rok do roku odnotowano nawet spadki.
Oficjalne dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w marcu 2024 roku ceny wzrosły zaledwie o 2 proc. To kolejny dobry wskaźnik po lutym 2024, gdy inflacja wyniosła 2,8 proc. Porównanie cen dotyczy marca 2023 roku, a wtedy inflacja był dwucyfrowa i bliska 20 proc. Teraz ceny już tak nie szaleją, a niektóre towary staniały w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2023 roku wzrosły o 2 proc. Ale usługi zdrożały o 6,6 proc., natomiast towary 0,4 proc. W porównaniu do lutego ceny towarów i usług wzrosły o 0,2 proc. A jak to wygląda przy poszczególnych produktach?
Mleko i mąka już nie drożeje
W sklepach ustaliły się ceny mleka, serów czy przetworów mlecznych. Pomagają konsumentom także promocje i obniżki w dyskontach. Ceny mleka spadły w porównaniu do ubiegłego roku prawi o 5 proc. Nieco niższe są także ceny jaj. Przed rokiem były wyższe o 4 proc.Przestała drożeć gwałtownie mąka. Teraz jej ceny są niższe o ponad 7 proc. niż było to rok temu. Nie przełożyło się to jednak na ceny makaronu. Zdrożał o około 3 proc. Pieczywo zdrożało niemal o 2 proc.
Poziom, choć wysoki, to jednak bez większych podwyżek, trzymają ryby. Tu ceny ani wyraźnie nie wzrosły, ani nie spadły. Różnica jest minimalna.
Przy kasie w sklepie można też zauważyć, że nie ma już skoków ceny oleju roślinnego. W porównaniu do marca 2023 olej jest tańszy o blisko 15 proc. Ceny masła spadły o około 5 proc. rok do roku.
Po stałych wzrostach cen owoców i warzyw, jakie obserwowaliśmy przez ostatnie miesiące, nareszcie przyszłą stabilizacja, choć na dość wysokim poziomie. Warzywa to nadal produkty, jakich ceny są wysokie, ale jest jaskółka nadziei. Rok do roku ceny warzyw spadły o około 5 proc. To samo dotyczy owoców.
W marcu tego roku według wskaźników ceny oleju napędowego spadły rok do roku o kilka procent. Podobnie spadła cena benzyny. Mocno spadły także ceny opału. Według GUS rok do roku o kilkanaście proc.
Porównanie cen z marca 2024 roku do marca 2023 roku
- Żywność spadek o 0,3 proc.
- Mąka spadek o 7,1 proc.
- Makarony i produkty makaronowe wzrost o 3,2proc.
- Mięso wieprzowe 0 proc.
- Mięso drobiowe spadek o 8,9 proc.
- Ryby i owoce morza wzrost o 0,8 proc.
- Mleko spadek 4,9 proc.
- Jaja spadek o 4 proc.
- Olej roślinny spadek o 14,7 proc.
- Masło spadek o 4,6 proc.
- Warzywa spadek o 4,8 proc.
- Owoce spadek o 4,5 proc.
- Cukier spadek o 18,3 proc.
- Napoje alkoholowe wzrost o 4,2 proc.
- Energia elektryczna spadek o 1,2 proc.
- Gaz spadek o 1,8 proc.
- Energia cieplna wzrost o 7,5 proc.
- Opał spadek o 16,1 proc.
- Olej napędowy spadek o 5,8 proc.
- Benzyna spadek o 3,7 proc.
- Obuwie wzrost o 3,4 proc.
- Higiena osobista wzrost o 5,6 proc.
Komentarze (0)