Reklama

Reklama

Do urzędu codziennie przychodzą zdenerwowani mieszkańcy i pytają o pieniądze. Co na to samorząd?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Do urzędu codziennie przychodzą zdenerwowani mieszkańcy i pytają o pieniądze. Co na to samorząd? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Do urzędu gminy Bełchatów każdego dnia zgłaszają się mieszkańcy zaniepokojeni tym, że wciąż nie otrzymali pieniędzy w ramach tzw. dodatku węglowego. Głos w sprawie zabrał samorząd. Skąd tak duże opóźnienie?

Reklama

Mieszkańcy z terenu gminy Bełchatów powoli tracą cierpliwość i coraz więcej zdenerwowanych osób odwiedza urząd, aby zapytać się co z rządowymi pieniędzmi. Chodzi o tzw. dodatek węglowy, czyli jednorazowe świadczenie w wysokości 3 tys. zł przysługujące gospodarstwu domowemu, w którym główne źródło ogrzewania zasilane jest węglem. Rząd wprowadził takie rozwiązanie w związku z drożejącym węglem i kryzysem energetycznym.

Choć temperatura powietrza zaczyna już coraz częściej spadać poniżej zera, a zima zbliża się wielkimi krokami, to wielu mieszkańców gminy Bełchatów, wciąż takiego dodatku nie dostało.

- Złożyliśmy wniosek jeszcze latem, a pieniędzy jak nie było, tak nie ma – mówi jedna z mieszkanek gminy Bełchatów.

Sama gmina przyznaje, że osób będących w takiej sytuacji do urzędu zgłasza się wiele. Samorząd w związku z kolejnymi skargami mieszkańców zamieścił oświadczenie, w którym stara się wytłumaczyć i odnieść do całej sytuacji. Wyjaśnia w nim, że wypłata dodatku węglowego działa według ściśle określonego mechanizmu. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej rozpatruje wnioski, a następnie zgłasza zapotrzebowanie do Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, który powinien przekazać do Gminy Bełchatów pieniądze na wypłatę takiej ilości dodatków węglowych, jaką zgłasza gmina.

- Dopiero wówczas możemy wypłacić dodatek mieszkańcom. Niestety, rzeczywistość wygląda tak, że z Urzędu Wojewódzkiego otrzymujemy tylko część kwoty, którą zgłaszamy w zapotrzebowaniu. W efekcie możemy wypłacić tylko część dodatków, mimo że rozpatrzonych wniosków mamy dużo więcej. Z wypłatą pozostałych czekamy do otrzymania następnej transzy środków budżetu państwa – wyjaśnia gmina Bełchatów.

Jednocześnie urząd zapewnia, że za każdym gdy tylko docierają kolejne środki, to natychmiast są one wypłacane mieszkańcom.

- Nie mamy żadnego wpływu na to, ile pieniędzy w danej transzy wypłaci nam Urząd Wojewódzki w Łodzi. W pełni rozumiemy trudną sytuację, w jakiej znajdują się mieszkańcy, którzy od kilku miesięcy czekają na pieniądze z dodatku węglowego. Jednak nie mamy żadnej możliwości, by przyspieszyć i zwiększyć wypłatę poszczególnych transz ze środków Województwa Łódzkiego – czytamy w oświadczeniu urzędu gminy Bełchatów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy