Reklama

Reklama

Długa kolejka po mieszkania w Bełchatowie. "Zielone światło" dla budowy drugiego bloku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum/Zdjęcie poglądowe

Długa kolejka po mieszkania w Bełchatowie. "Zielone światło" dla budowy drugiego bloku - Zdjęcie główne

foto Archiwum/Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Podczas ostatniej sesji rady miasta podjęto uchwały w sprawie nowych mieszkań w Bełchatowie. Jedna z inwestycji już ruszyła, druga rozpocznie się niebawem. Okazuje się, że jest bardzo długa kolejka chętnych.

Reklama

Radni przegłosowali uchwałę w sprawie określenia zasad naboru wniosków o mieszkania w nowym bloku przy ulicy Podmiejskiej, który powstaje w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. W uchwale sprecyzowano kryteria pierwszeństwa oraz warunki, jakie muszą spełnić bełchatowianie ubiegający się o mieszkania przy ul. Podmiejskiej. Zgodnie z zapisami, w budynku zamieszkać będą mogły osoby posiadające zdolność czynszową, ale których dochody nie pozwalają na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Trzeba też spełnić kryteria dochodowe. W przypadku gospodarstwa jednoosobowego jest to 4,8 tys. zł (brutto), dwuosobowego – 6,7 tys. zł, a trzyosobowego 9,2 tys. zł.

Blok przy ulicy Podmiejskiej będzie miał 16 mieszkań. To kawalerki, a także lokale 2, 3 i 4 pokojowe. Ich metraż będzie się wahać od 27 do 67 metrów kwadratowych. Dwa lokale dostosowane zostaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Koszt jego budowy to 5,5 mln zł, co przy 680 metrach kwadratowych powierzchni użytkowej daje koszt ok. 8 tys. zł za metr kwadratowy. 

Podczas sesji radni dopytywali o koszty partycypacji i wysokość czynszu. Urząd nie był jeszcze w stanie podać precyzyjnych informacji na ten temat m.in. ze względu na starania o kolejną dotację z Banku Gospodarstwa Krajowego.

- Mamy już częściowo zabezpieczone środki dopłat z Banku Gospodarstwa Krajowego, składamy następny wniosek i czekamy na rozpatrzenie, aby kolejną kwotą zasilić tą inwestycję. I wówczas będziemy w stanie powiedzieć, jaka będzie kwota partycypacji, a także jakiej wysokości będzie czynsz – mówił Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa.

Budowa bloku przy ulicy Podmiejskiej ma potrwać 18 miesięcy. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się w 2024 roku.

Podczas sesji radni podjęli uchwałę również w sprawie przekazania spółce BTBS terenów znajdujących się przy ul. Czaplinieckiej. To jeden z warunków ubiegania się przez Bełchatowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego o dofinansowanie planowanej inwestycji z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. W grę wchodzi wsparcie sięgające nawet 35 proc. kosztów. Na działce przy ul. Czaplinieckiej miejska spółka planuje wybudować blok, w którym powstanie 36 nowych mieszkań. 

Okazuje się, że chętnych na mieszkania nie powinno brakować, bo miejska spółka dosłownie została zasypana podaniami.

- Dziś około 300 podań czeka w BTBS na rozpatrzenie, dlatego te dwie inwestycje w tej chwili są planowane – powiedział wiceprezydent Matyśkiewicz.

Szacowany koszt inwestycji na gruntach przy ulicy Czaplinieckiej to około 13 mln zł. Według wstępnych zapowiedzi budowa bloku ma rozpocząć się w połowie tego roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy