Reklama

Reklama

Czy posłowie z Bełchatowa są za zakazem hodowli zwierząt na futro?

Opublikowano: pt, 24 lis 2017 09:11
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia 25 listopada odbywa się międzynarodowy Dzień Bez Futra. Tego dnia Fundacja Viva! organizuje happeningi w szesnastu miastach w całej Polsce. Akcja nie ominie również Bełchatowa.

Reklama

W okolicach galerii Olimpia o godz. 14:00 działacze w maskach znanych hodowców i polityków wspierających futrzany biznes, będą namawiali przechodniów do napisania kartki do posłów z naszego miasta - Małgorzaty Janowskiej i Dariusza Kubiaka, aby poparli zakaz hodowli zwierząt na futra, zawarty w nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która na początku listopada trafiła do Sejmu.

Jak informują działacze Fundacji Viva! pod względem liczby zwierząt zabijanych na futro Polska jest drugim krajem na świecie.

- Zabija się u nas co roku 10 milionów norek amerykańskich i lisów. Hodowcy twierdzą, że zwierzęta na fermach żyją w dobrych warunkach, jednak na nagraniach i zdjęciach ze śledztw Fundacji Viva! widać zwierzęta chore i z objawami stereotypii. Na fermach żyją w ścisku, często nie mają dostępu do wody pitnej. Pod ich klatkami piętrzą się niczym nie odizolowane od podłoża odchody. Te nieprawidłowości potwierdzają raporty Najwyższej Izby Kontroli z 2011 i 2014 r. - informuje Fundacja Viva!

Zakaz jest jednak ważny nie tylko dla obrońców zwierząt. Mieszkańcy w całej Polsce protestują przeciwko budowie i funkcjonowaniu ferm. Ze względu na smród i uciekające z ferm norki nie chcą ich mieć w swoim sąsiedztwie – ferma to dla nich utrata miejsc pracy, spadek cen ziemi i atrakcyjności turystycznej okolicy.

Za zakazem opowiedziało się już kilkudziesięciu posłów różnych partii, m.in. Jarosław Kaczyński, Krzysztof Czabański czy Paweł Suski.

– Jeśli chodzi o zakaz hodowli zwierząt futerkowych w Polsce to jest to przede wszystkim kwestia stosunku do zwierząt, kwestia można powiedzieć serca dla zwierząt, litości wobec zwierząt – powiedział w nagraniu Fundacji Viva! Jarosław Kaczyński.

– Zakaz jest bliżej niż kiedykolwiek wcześniej. Niestety jeszcze wielu polityków się waha. Musimy przekonać ich, że zakaz jest potrzebny – dla zwierząt, ludzi i środowiska – mówi Magdalena Papuga z bełchatowskiej grupy Fundacji Viva!

Według badań przeprowadzonych przez instytut GfK Polonia na zlecenie Fundacji Viva! aż 67% procent Polaków jest za wprowadzeniem takiego zakazu. W Europie zakaz hodowli zwierząt na futra obowiązuje w: Anglii, Walii, Szkocji, Austrii, Chorwacji. Zakaz wprowadzono także w Holandii i Czechach, gdzie obowiązuje jeszcze okres przejściowy. Częściowy zakaz obowiązuje m.in. w Szwajcarii, Szwecji i Danii.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 lata temu | ocena +2 / -2

  Katarzyna

  Byłam na akcji. Napisałam kartkę do poseł Małgorzaty Janowskiej z prośbą, by zagłosowała za nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. Brawo Vivo! Szacun, że Wam się chce! <3

 • 4 lata temu | ocena +8 / -8

  LIN

  Trzeba być Wielkim wieśniakiem aby chodzić w naturalnych futrach.

 • 4 lata temu | ocena +10 / -10

  Obywatel

  Futrzarze zrobili sobie śmietnisko z Polski. Większość krajów Europy zakazała tej działalności lub jest w stanie przejściowym. Futra eksportuje się na wschód, Rosja i Chiny to główni odbiorcy. U nas zostawia się śmieci i toksyny.

 • 4 lata temu | ocena +6 / -6

  Zainteresowany

  Mam nadzieję, że posłowie zagłosują za ustawą. Fermy fotrzarskie, poza okrucienstwem wobec zwierząt, stwarzają ogromny problem dla okolicznych mieszkańców. Grilla nie da się zrobić na działce, bo smród i mnóstwo much! To jest masakra żyć w takich warunkach. W Bełchatowie macie tylko namiastkę tego smródu.

  • 4 lata temu | ocena +0 / -0

   dupa_zbita

   jakie fermy? :D

 • 4 lata temu | ocena +2 / -2

  Mikromikor

  Zwierzęta w Polsce mają więcej szczęścia niż obywatele, bo Prezes Jarosław je lubi. Dlatego nie ma co się martwić. Pan Darek przyklepie wszystko co każe Jarosław (oby żył wiecznie) Wspaniały.