Reklama

Czy dostanę mandat na myjni? Policja rozwiewa wątpliwości kierowców

Opublikowano:
Autor:

Czy dostanę mandat na myjni? Policja rozwiewa wątpliwości kierowców - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Ciepłe przedświąteczne dni sprawiają, że wielu mieszkańców chce umyć swoje samochody. Zaczął się też okres, w którym powinniśmy zmienić opony na letnie - czy za wizytę na myjni lub u wulkanizatora możemy zostać ukarani mandatem? Na pytania kierowców odpowiada bełchatowska policja.

Ostatnio pisaliśmy o tym, jak wygląda przestrzeganie rządowych obostrzeń w Bełchatowie, oraz o skali wystawionych już kar finansowych i pouczeń. Możecie o tym przeczytać w tekście Posypały się mandaty za łamanie zakazów w czasie epidemii. Pojawiły się przy tym pytania kierowców, którzy zastanawiali się czy wizyta na myjni lub u wulkanizatora może grozić konsekwencjami. Zapytaliśmy o to bełchatowską policję.

Jak informuje Iwona Kaszewska, oficer prasowa KPP Bełchatów, wprowadzone zakazy dotyczą jedynie gromadzenia się. Czynności takie jak wizyta na myjni, są oczywiście dozwolone.

- Nie jest zabronione mycie samochodu czy wymiana opon, ale gromadzenie się - informuje Iwona Kaszewska.

W praktyce jednak bywa różnie, co pokazuje przykład z Olsztyna, gdzie trójka mężczyzn została ukarana mandatami, właśnie za mycie swoich samochodów - więcej TUTAJ. Z czego to wynika?

Okazuje się, że sprawa rozbija się właśnie o gromadzenie się - jak już wspomnieliśmy, nie ma zakazu korzystania z myjni, jeśli jednak w jednym momencie na takim obiekcie znajduje się kilka osób, policjant będzie miał podstawy do ich ukarania. Pamiętajmy też, że w każdym przypadku mundurowy będzie oceniał sytuację indywidualnie, co kilkakrotnie podkreślała w rozmowie Iwona Kaszewska.

Są jednak sytuacje, w których umycie samochodu to wręcz konieczność, by uniknąć mandatu drogowego - przykładowo, za zabłocone reflektory. Co powinniśmy zrobić w takim momencie?

- Ogólne zalecenia są takie, że jeśli mycie samochodu nie jest konieczne, powinniśmy przełożyć je na inny termin. Jeśli faktycznie auto ma zabrudzone reflektory czy szyby, tak że poruszając się nim po drogach możemy stworzyć zagrożenie, to należy je umyć. Powinniśmy jednak wybrać moment, w którym na myjni nie będzie innych osób - informuje Iwona Kaszewska.

Oficer prasowa KPP Bełchatów zauważa też, że nie wszystkie interwencje są inicjatywą policji. Często zdarza się, że to mieszkańcy informują funkcjonariuszy o fakcie, że w jakimś miejscu gromadzą się osoby.

- Mieszkańcy często do nas dzwonią i informują, że w danym miejscu ktoś się gromadzi - reagujemy na każdą taką informację. Jeśli na miejscu, patrol zastanie kolejkę samochodów i osoby, które nie zachowują środków ostrożności, również zasadne będzie ukaranie ich mandatem na podstawie indywidualnej oceny policjanta - informuje.

Identyczne zasady obowiązują też w przypadku wymiany opon, oczywiście możemy, a nawet musimy to zrobić - ważne, by uniknąć gromadzenia się.

Iwona Kaszewska zaznacza przy tym, że na obszarze działań KPP Bełchatów, nie było do tej pory sytuacji, w której ktoś zostałby ukarany mandatem na terenie myjni czy zakładu wulkanizacyjnego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE