Reklama

Coraz więcej osób zza wschodniej granicy pracuje w naszym regionie. Liczby wskazują bardzo dynamiczną tendencję

Opublikowano:
Autor:

Coraz więcej osób zza wschodniej granicy  pracuje w naszym regionie. Liczby wskazują bardzo dynamiczną tendencję - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dynamicznie rośnie liczba obcokrajowców, którzy są ubezpieczani w ZUS. W tej chwili w województwie łódzkim mamy niemal 44 tys. wszystkich obcokrajowców pozostających w ubezpieczeniu społecznym, ponad 80 procent z nich to obywatele Ukrainy.

Statystyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z końca grudnia 2014 r. wskazują, że od kilku lat liczba osób narodowości ukraińskiej w naszym województwie systematycznie wzrasta. Tendencja jest dynamiczna, wystarczy powiedzieć, że tylko przez ostatnie półrocze – od grudnia 2018 roku do końca czerwca 2019 - liczba ta wzrosła o ponad 6 tys. ZUS szacuje, że średnio co miesiąc przybywa placówce o 1000 osób ubezpieczonych z Ukrainy. Jak wypadamy w statystykach na tle kraju?

- Najwięcej cudzoziemców z Ukrainy jest zgłoszonych do ubezpieczeń na terenie województwa mazowieckiego – 100,6 tys. Kolejne województwa z największą liczbą ubezpieczonych z Ukrainy, to województwo: wielkopolskie –54,5 tys., dolnośląskie – 49,5 tys. Województwo łódzkie plasuje się na 6 pozycji w tym rankingu – 35,9 tys. Najmniej ubezpieczonych z Ukrainy znajdziemy w województwie podlaskim – 4,7 tys – informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Ale nie tylko Ukraińcy stanowią liczbę obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. W łódzkim sporo jest też przedstawicieli Białorusi – ponad 1440 osób, Gruzji – ponad 820 osób, Indii – ponad 550 osób, Rosji – ponad 360 i Mołdawii – 300.

Najwięcej cudzoziemców zgłoszono do ubezpieczeń na terenie I oddziału ZUS w Łodzi, to blisko 24 tys. W drugiej kolejności, pod względem ubezpieczonych jest oddział ZUS w Tomaszowie Mazowieckim –10,7 tys. (nasz powiat właśnie temu inspektoratowi podlega) i w II oddziale ZUS w Łodzi – 9,2 tys.

Przyglądając się ogólnopolskim danym, w kraju, ogółem mamy ponad 644 tys. ubezpieczonych obcokrajowców, w tym ponad 483 tys. obywateli Ukrainy.

W całym województwie łódzkim nie znajdziemy natomiast zgłoszonych do ubezpieczeń obywateli Andory, Aruby, Czadu, Gabonu, Islandii, Kambodży, Kataru czy Luksemburga.

Liczby przytoczone przez ZUS są oczywiście oficjalnymi statystykami jednostki. Nie jest tajemnicą, że nie wszyscy, którzy w naszym kraju obecnie przebywają i pracują korzystając z ubezpieczenia czy nawet pracują legalnie. Jak podaje Buisness Insaider, według danych NBP przez polski rynek pracy "przewija się" ok. 1,2 mln Ukraińców, z czego 330 tys. ma zezwolenia na pracę, a pozostali pracują na podstawie wizy w zw. oświadczeniami pracodawców.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE