reklama

Co z tradycyjną święconką na Wielkanoc? Biskupi zabrali głos w tej sprawie

Opublikowano:
Autor:

Co z tradycyjną święconką na Wielkanoc?  Biskupi zabrali głos w tej sprawie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaKonferencja Episkopatu Polski przekazała instrukcje, jak powinny wyglądać tegoroczne święta Wielkanocne. Biskupi zalecają rezygnację z organizowania w kościołach tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę.

Wszystko wskazuje na to, że już za kilka tygodni wierni podczas świąt Wielkanocy będą musieli zrezygnować z tradycyjnego święcenia koszyczków z pokarmami. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski opublikowało „Wskazania dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach”. W dokumencie znalazły się ważne informacje odnośnie zbliżających się świąt. W tym roku wielu bełchatowian, podobnie jak katolicy w całym kraju, nie zaniosą tradycyjnej „święconki” do swoich parafii. Kościół w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się koronawirusa świadomie w tym roku rezygnuje z tego zwyczaju.

- Nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym - czytamy w komunikacie Episkopatu.

Konferencja Episkopatu Polski przekazała też wytyczne odnośnie Triduum Paschalnego i niedzieli Wielkanocnej. W Wielki Czwartek zalecone zostało zawężenie uczestników Mszy Świętej Krzyżma do najbliższych współpracowników biskupa.

W dokumencie wskazano też na opuszczenie obrzędu umywania nóg. Przypomniano, że biskup „może zezwolić na odprawienie drugiej Mszy św. w kościołach i kaplicach w godzinach wieczornych, a w razie przewidzianej konieczności – nawet w godzinach rannych”. Biskupi podkreślili również, że w Wigilię Paschalną i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie zaleca się używania pokropień.

- Przypominamy Biskupom Diecezjalnym o konieczności udzielenia kolejnej dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej - informuje Konferencja Episkopatu Polski.

Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, odniósł się do ostatniej decyzji rządu, który zdecydował, że we mszy świętej lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób.

- Mając na uwadze zdrowie i życie wszystkich Polaków, proszę o uwzględnienie tego faktu w kontekście nadchodzących celebracji, w tym liturgii Wielkiego Tygodnia – podkreśla abp Stanisław Gądecki.

Jednocześnie zachęca wszystkich wiernych do "łączenia się w modlitwie ze wspólnotą Kościoła" za pośrednictwem transmisji medialnych, zwłaszcza w niedziele oraz podczas Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkiej Nocy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE